ČLÁNOK




Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch
13. januára 2008

Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch


 


Európske akciové trhy oslabili po tom, čo Európska centrálna banka (ECB) prejavila ochotu zvýšiť úrokové miery, aby tak znížila rastúcu infláciu


 


 


EURÓPA – Európske burzy ukončili pondelkové obchodovanie miernym nárastom. Index európskych blue chips FTSEurofirst 300 zaznamenal mierny 0,01-percentný nárast na 1 457,79 bodu po tom, čo počas dňa podliehal výkyvom v rozpätí od 0,6-percentného poklesu až po 0,5-percentný zisk. Pod toto mierne posilnenie sa podpísalo zhodnotenie akcií potravinárskych spoločností ako napr. Nestle o 2,2 %, Danone 3 % a Unilever 2,6%. V telekomunikačnom sektore posilnila Španielska Telefónica a francúzsky Telecom zhodne o 3,7 % a nemecký Deutsche Telekom o 2,9 %. Nárast zaznamenali aj ropné spoločnosti z ktorých BP získalo 1,5 %, Total stúpol o 2,1 % a Royal Dutch Shell si pripísal 1,8 %.


V utorok európske akciové trhy posilnili. Najviac ziskové boli akcie švajčiarskych farmaceutických spoločností Roche a Novartis, ktoré posilnili v rozmedzí 3,6 až 5,9 %. Celkovo index v tomto roku klesol o 3,2 % po tom, čo v minulom roku získal 1,6 %. Posilnili aj akcie telekomunikačných spoločností, a to britský BT Group o 5,2 %, španielska Telefónica o 1,7 % a francúzsky France Telecom o 2,3%. Naopak oslabili akcie ropných spoločností, keď BG Group oslabil o 3,4 % a Royal Dutch Shell o 2,3 %.


Európske akcie uzatvorili stredajšie obchodovanie poklesom na 1,5-mesačné minimum, keď obavy z recesie v USA otriasli investormi a najväčšia britská odevná spoločnosť Marks&Spencer (M&S) zaznamenala najhoršie tržby za posledné dva roky. Americká investičná banka Goldman Sachs uviedla, že v tomto roku očakáva v USA recesiu, pričom reálny hrubý domáci produkt by sa mal na ročnej báze znížiť o 1 % aj v druhom, aj v treťom kvartáli. Za celý rok 2008 by mal americký HDP podľa najväčšej investičnej banky na svete vzrásť o 0,8 %. Akcie ropného gigantu BP sa prepadli po tom, ako analytici varovali, že zisk spoločnosti za štvrtý kvartál môže byť nižší, než sa pôvodne očakávalo.


Vo štvrtok európske akciové trhy oslabili po tom, čo Európska centrálna banka (ECB) prejavila ochotu zvýšiť úrokové miery, aby tak znížila rastúcu infláciu. Pod jeho pokles sa podpísal pokles hodnoty akcií ropných a chemických spoločností ako aj bankového sektora. Z ropných firiem oslabili akcie BP o 0,9 %, Royal Dutch Shell o 1,3 % a Total o 1,7 %. Taktiež prepadli aj akcie chemických podnikov, a to švajčiarsky Clariant o 7 %, Akzo Nobel o 5 % a BASF o 4,8 %.


V poslednom obchodnom dni týždňa si európske akciové trhy pohoršili, keď trh negatívne ovplyvnili obavy o americkú ekonomiku a pokles potravinárskych titulov a výrobcov nápojov. Index paneurópskych blue chips FTSEurofirst 300 oslabil o 0,55 % na 1 428,89 bodu. V celotýždennom hodnotení stratil index 1,9 %.
Akcie spoločnosti Nestlé poklesli o 4,3 %, Danone stratil 3,2 % a Pernod Ricard si pohoršil o 4,1 %. Banka BNP Paribas naopak posilnila, a to o 2,4 %, Banco Santander získala 1,6 % a Royal Bank of Scotland si polepšila o 2,4 %.

NEW YORK – Americké akciové trhy na začiatku týždňa posilnili. Index priemyselných blue chips Dow Jones vzrástol o 0,21 % na 12 827,49 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 taktiež posilnil, a to o 0,32 % na 1 416,18 bodu, čo bolo jeho prvé tohtoročné pozitívne uzatvorenie denného obchodovania. Naopak technologický index Nasdaq znížil svoju hodnotu o 0,21 % a uzavrel na úrovni 2 499,46 bodu. Nasdaq od začiatku tohto roka už oslabil o 5,76 %. Index ťahali nahor akcie výrobcu liekov Merck & Co, ktoré stúpli o 1,9%. V tomto trende sa vyvíjali aj akcie výrobcu cigariet Altria, ktorých hodnota vzrástla o 3,1%. Ďalej sa darilo aj biotechnologickej spoločnosti Celgene, ktorá zaznamenala 1,7-percentný nárast hodnoty svojich akcií. Naopak oslabil spoločnosti ako sú Apple o 1,3 % a Hewlett-Packard o 3,2 %.


V utorkovom obchodovaní americké akcie oslabili po tom, čo telekomunikačná spoločnosť AT&T varovala pred znížením spotrebiteľských výdavkov a tým posilnila obavy z prehlbujúcej sa recesie americkej ekonomiky. Pod negatívny vývoj na americkom akciovom trhu sa podpísala spoločnosť AT&T so 4,8-percentným poklesom. V negatívnom trende sa vyvíjali aj akcie hypotekárnych spoločností AMBAC Financial Group a MBIA, ktoré prepadli v rozmedzí 17,3 až 20,8 %.


Americký trh s akciami v stredu posilnil, keď obavy z recesie najväčšej svetovej ekonomiky namierili investorov do obchodovania s akciami zdravotného ako aj iných defenzívnych sektorov, ktoré sú odolné voči spomaleniu ekonomiky. Akcie farmaceutickej spoločnosti Merck & Co ako aj výrobcu nealkoholických nápojov Coca-Cola patrili k najziskovejším, a to aj napriek negatívnym predpovediam banky Goldman Sachs.


Vo štvrtok americké burzy posilnili po tom, čo média priniesli správu, že americká banka Bank of America pokročila v rokovaniach o odkúpení hypotekárnej spoločnosti Countrywide Financial Corp. Pod tento nárast sa podpísalo aj zhodnotenie akcií leteckých spoločností medzi ktoré patrí Delta s 18,2-percentným nárastom, Northwest s 32 % a UAL s 23,7%.


V poslednom obchodnom dni týždňa americké akciové poklesli, keď trh negatívne ovplyvnili správy American Express, ktorá varovala pred nižším ziskom a informovala a znížení spotrebiteľských výdavkov Američanov. Index Dow Jones si pohoršil o 246,79 bodu, resp. 1,92 %, na 12 606,3 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 klesol o 19,31 bodu, resp. 1,36 %, na 1 401,02 bodu. Technologický index Nasdaq klesol o 48,58 bodu, resp. 1,95 %, na 2 439,94 bodu. V celotýždennom hodnotení index Dow oslabil o 1,5 %, index Standard & Poor’s 500 stratil 0,8 % a technologický index Nasdaq klesol o 2,6 %.

TOKIO – Tokijská burza na začiatku týždňa uzavrela svoje obchodovanie so stratou. Hlavný index Nikkei oslabil o 1,7 % na 14 500,55 bodu a dostal sa tým na svoje 17-mesačné minimum. Širší index TOPIX si pohoršil o 1,4 % na 1 392,71 bodu. Pod pokles sa podpísal nárast nezamestnanosti v USA priniesol obavy, že najväčšia ekonomika sa dostáva do recesie. Obavy zo spomaľovania americkej ekonomiky poškodili najmä akcie výrobcov počítačových čipov, ktoré začali investori vo veľkom množstve predávať, pretože zamestnávatelia nechcú kvôli možnej recesii obnovovať svoju počítačovú techniku. Výrobca čipov Tokyo Electron oslabil o 2,8 %. Akcie producentov elektroniky zaznamenali taktiež stratu, pričom Nikon Corp si pohoršil o 3,8 % a Kyocera Corp s poklesom o 1 %. Hodnota akcií maloobchodného reťazca Aeon sa znížila o 2,5 %. Darilo sa však výrobcovi zdravotníckych pomôcok Terumo Corp, ktorého akcie poskočili o 0,5 %.


Japonská burza v utorok uzavrela s nárastom. Pod tento nárast sa podpísal pozitívny vývoj akcií bánk, dopravných spoločností. Z bankového sektora zhodnotili najmä akcie bánk ako sú Sumitomo Mitsui Financial Group o 6,7 % a Mizuho Financial Group o 5,17 %.


V stredu Japonský akciový trh posilnil. Indexy ťahali nahor najmä akcie farmaceutických spoločností ako napr. Astellas Pharma, ktorej akcie stúpli o 3,5 %, Eisai a Daiichi Sankyo s nárastom v rozmedzí 3 až 3,6 %. Darilo sa aj stavebnej firme Obayashi, ktorej akcie vzrástli o 6,4 %.


Tokijská burza ukončila vo štvrtok v červených číslach. Indexy ťahali nadol predovšetkým akcie realitného a automobilového sektora, ktoré oslabili následkom zotrvávajúcich obáv investorov z dopadu úverovej krízy, ako aj zo zdravia americkej ekonomiky. Nákup akcií high-tech či farmaceutických spoločností brzdili pokles indexov, avšak rastúca neistota o vývoji japonskej ekonomiky odradila investorov od aktívneho nákupu akcií.


Japonské akciové trhy v piatkovom obchodovaní oslabili na 19-mesačné minimum z dôvodu oslabenia hotovostného trhu ako aj rastúcich strát maloobchodných reťazcov. Hlavný burzový index Nikkei prepadol na 14 131,14 bodu, čo predstavuje rekordný pokles od júna 2006. Širší index TOPIX si pohoršil o 1,1 % na 1 385,99 bodu. Pod tento prepad sa podpísalo prudké zníženie hodnoty akcií maloobchodných spoločností Seven & 1 a J.Front v rozmedzí 7,47 až 10,72 %.


 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS