ČLÁNOK




Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch
26. decembra 2007

Uplynulý týždeň na svetových akciových trhoch


 


Akcie bankových domov UBS, HSBC, Santander či HBOS klesli o 1,6 % až 3,5 %. Neistota na trhoch stiahla nadol aj akcie ťažobných koncernov. Rio Tinto stratil 3,2 %, Xstrata si odpísala 3,9 % a BHP Billiton poklesol o 4,3 %




EURÓPA – Európske burzy klesli v prvom obchodovaní uplynulého týždňa na trojtýždňové minimum. Index európskych blue chips FTSEurofirst 300 v pondelok poklesol až o 1,6 % na 1 491,7 bodu, najnižšiu úroveň od konca novembra. Výpredaj na akciových trhoch spustili inflačné obavy, ale tiež očakávania ďalšieho znižovania úrokových sadzieb v USA. Najväčší prepad zaznamenali finančné tituly. Akcie bankových domov UBS, HSBC, Santander či HBOS klesli o 1,6 % až 3,5 %. Neistota na trhoch stiahla nadol aj akcie ťažobných koncernov. Rio Tinto stratil 3,2 %, Xstrata si odpísala 3,9 % a BHP Billiton poklesol o 4,3 %.


Európsky trh s akciami ukončil utorkové volatilné obchodovanie poklesom, keď investori nakupovali akcie finančného sektora veľmi pozorne, čím zmiernili pozitívny dopad koordinovanej akcie svetových centrálnych bánk na zníženie napätia na finančných trhoch. Vývoj bankových akcií bol počas celého dňa priaznivý, avšak vo večernom obchodovaní sa sotva nachádzali v pozitívnom teritóriu. Vedúcimi tak boli akcie menej citlivé na úrokové sadzby, a to ťažobného a telekomunikačného sektora.


Uprostred týždňa európsky akciový trh znovu oslabil, keď správy o vysokom dopyte po úverovej aukcii v hodnote 20 mld. USD, ktorá bola krokom americkej centrálnej banky na zmiernenie napätia na finančných trhoch, nepodporili nárast akcií bánk a finančných spoločností. Akcie v závere obchodovania prehlbovali straty po tom, ako medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s znížila rating firme ACA Financial Guaranty, ktorá poskytuje poistenie na americké dlhopisy. Agentúra taktiež varovala, že ratingy na najvyššej úrovni AAA mnohých poisťovateľov dlhopisov, ktoré podporujú investície s fixným výnosom, môžu čeliť zníženiu. Týmto výrokom Standard & Poor’s naznačila ďalšie potenciálne nepokoje na finančných trhoch.


Burzy v Európe zastavili trojdňovú sériu poklesov a štvrtkové obchodovanie zavreli s miernym nárastom. Atmosféru na trhu zlepšili silné hospodárske výsledky amerického výrobcu softvérov Oracle, čo povzbudilo celý technologický sektor. Akcie francúzskej spoločnosti Capgemini stúpli o 2,7 %, nemecký SAP si pridal 0,4 %, akcie Nokie posilnili o 2,1 % a Alcatel-Lucent si pripísal 1,6 %. Darilo sa aj energetickým titulom, napríklad akcie skupiny BP stúpli o 1,2 %, Royal Dutch Shell o 2 % a Total o 1,3 %. Výpredaj však pokračoval v bankovom sektore. UBS stratila 0,8 % a akcie HBOS poklesli o 1 %.


V závere týždňa si európske burzy výrazne polepšili. Index európskych blue chips FTSEurofirst zavrel piatkové obchodovanie o 1,4 % silnejší na hodnote 1 507,08 bodu. Investorov povzbudila správa o spotrebiteľských výdavkoch v USA, ktorá povzbudila nákupy hlavne v bankovom a komoditnom sektore. Bankové tituly boli po dlhom čase ťahúňom trhu. Akcie BNP Paribas, Banco Santander či HSBC skončili v pozitívnom pásme. Dokonca aj akcie francúzskej banky Crédit Agricole, ktorá oznámila 2,5-miliardové odpisy, si polepšili o takmer 1 %. Darilo sa aj ropným spoločnostiam. Akcie BP, Royal Dutch Shell a Total posilnili o približne 1 %. Výrazný nárast zaznamenali akcie telekomunikačných firiem. Nokia a Ericson si polepšili až o 4 %.

NEW YORK – V úvode predvianočného týždňa zaznamenala burza na Wall Street prudký pokles. Investori predávali akcie v obavách z opakovania tzv. „stagflácie“, ktorú USA zaznamenali v sedemdesiatych rokoch. Ide o stav ekonomiky, kedy spotrebiteľské ceny rastú, avšak hospodársky rast stagnuje. Na ekonomickú neistotu najhoršie reagovali akcie priemyselných spoločností. Akcie priemyselného gigantu Caterpillar sa s prepadom o 3 % stali najhorším titulom indexu Dow Jones. Nedarilo sa ani technologickému sektoru, kde akcie spoločnosti Apple klesli o 3,2 %, najviac za posledných päť rokov. Index priemyselných blue chips Dow Jones v pondelkovom obchodovaní stratil 1,29 % na 13 167,2 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 oslabil o 1,5 % na 1 445,9 bodu. Technologický index Nasdaq klesol až o 2,32 % na 2 574,46 bodu.


Americké akciové indexy v druhý obchodovací deň posilnili, keď investori nakupovali nedávno oslabené technologické akcie v očakávaniach, že tento sektor odolá negatívnemu dopadu úverovej krízy. K najziskovejším tak patrili akcie výrobcu počítačov IBM a softvérovej spoločnosti Microsoft. Optimizmus v IT sektore podporili aj vzostupne upravené ziskové predpovede výrobcu softvéru Adobe Systems.


Burzy v USA ukončili pokojné stredajšie obchodovanie miernym poklesom, keď sa na trhu opäť objavili obavy z ďalšieho negatívneho dopadu z oslabenia bytového sektora. Oslabenie indexov brzdili akcie IT spoločností, akým je napríklad výrobca čipov Intel. Akcie softvérovej firmy Oracle vyskočili po zverejnení kvartálnych výsledkov, ktoré prevýšili očakávania analytikov. Na obchodovanie taktiež vplývalo zníženie ratingu spoločnosti ACA Financial Guaranty agentúrou Standard & Poor’s, ako aj jej upozornenie na vyššiu pravdepodobnosť zníženia ratingu firmám Ambac Financial Group a MBIA Insurance, ktoré sú dvoma najväčšími poisťovateľmi dlhopisov na svete.


Vo štvrtok pomohol burze na Wall Street rast technologických titulov. Rast indexov však brzdili obavy z dopadu úverovej krízy na bankový sektor. Akcie spoločnosti Oracle stúpli o 6,5 % a pomohli celému technologickému sektoru. Akcie výrobcu čipov Qualcomm posilnili o 2,2 %, internetová spoločnosť Google si pridala 1,8 %, akcie IBM vzrástli o 1,6 % a Microsoft si pripísal vyše 2 %. Naopak trh najviac zaťažovali akcie finančných spoločností. Akcie poisťovne MBIA sa prepadli o vyše 26 %. Najväčšia americká banka Citigroup si odpísala 0,9 %.


Na konci týždňa posilnili americké burzy najviac za posledné tri týždne. Trh opäť ťahali nahor technologické tituly, povzbudené silnými výsledkami výrobcu zariadení BlackBerry. Darilo sa však aj finančnému sektoru, ktorý ťažil so správy o kapitálovej injekcii pre spoločnosť Merril Lynch. Index priemyselných blue chips Dow Jones stúpol v piatok o 1,55 % na 13 450,65 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 si pripísal 1,67 % na 1 484,46 bodu. Najviac vzrástol technologický index Nasdaq, a to o 1,94 % na 2 691,99 bodu.

TOKIO – Japonské burzy uzavreli pondelkové obchodovanie s poklesom. Pod nepriaznivý výsledok sa podpísalo zrýchlenie inflácie v USA a oznámenie americkej centrálnej banky, že neplánuje ďalšie znižovanie úrokových sadzieb. V úvode týždňa ukončil hlavný japonský index Nikkei obchodovanie so stratou o 1,7 % na 15 249,79 bodu. Širší index TOPIX poklesol o 1,9 % na 1 472,7 bodu. Najväčšie straty zaznamenal japonský finančný sektor. Akcie najväčšej japonskej banky Mitsubishi UFJ sa znížili o 4,3 %. Banka Mizuho skončila s poklesom o 5 %. Nedarilo sa ani finančnej skupine Mitsui Financial Group, ktorej akcie stratili 3,7 %. Poisťovňa Milena Holdings si však polepšila a to o 1,1 %. Výrobca fotoaparátov Canon si pripísal 0,4 % a akcie automobilky Honda poklesli o 0,3 %.


Burza v Tokiu kopírovala v utorok vývoj na svetových trhoch. Jej hlavný index Nikkei klesol už piaty obchodný deň za sebou. Trh stiahli nadol exportéri, ktorých akcie klesali pod vplyvom obáv z vývoja ekonomiky v USA. Akcie výrobu digitálnych fotoaparátov Canon sa prepadli o 1,8 %, výrobca elektronických súčiastok TDK stratil 2 % a priemyselný koncern Komatsu oslabil až o 4,4 %. Naopak, v utorkovom obchodovaní si mierne polepšili finančné tituly, ktoré boli predmetom výpredaja v uplynulých dňoch. Najobchodovanejší titul dňa, banka Mitsubishi UFJ, zavrela obchodovanie s nárastom o 1,4 %.


Tokijská burza v stredu oslabila už šiesty deň za sebou, keď investori predávali akcie bánk, vrátane Mitsubishi UFJ, a rýchlo tak vyberali zisky. Indexy stiahli nadol akcie výrobcov čipov Advantest a Tokyo Electron, ktoré si pohoršili z dôvodu nízkeho počtu nových objednávok.


Tokijská burza vo štvrtok po šiestich dňoch oslabovania mierne zhodnotila a udržala sa tak nad psychologickou hranicou 15 000 bodov. Obchodovanie pred Vianocami bolo veľmi volatilné. Akcie bánk vrátane skupiny Mitsubishi UFJ rástli v dôsledku správy, že japonské banky odmietajú platiť do záchranného fondu určeného na prekonanie úverovej krízy. Akcie hutníckej spoločnosti Nippon Steel posilnili, keď jej vedenie uviedlo, že prehĺbi spoluprácu s dvoma ďalšími firmami.


Japonská burza ukončila posledné obchodovanie v predsviatočnom týždni s nárastom vďaka nákupom v technologickom sektore. Hlavný tokijský index Nikkei v piatok posilnil o 1,5 % na 15 257 bodov. Širší index TOPIX si pripísal 0,8 % na 1 469,2 bodu. Akcie spoločnosti Hitachi stúpli o 3,6 %, Sharp si pripísal 2,9 % a akcie Toshiby posilnili o 2,5 %. Darilo sa aj hutníckym titulom, napríklad Nippon Steel si pripísal takmer 5 % a akcie konkurenčného JFE Holdings stúpli o 3,2 %.


 


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS