Podľa GfK dve tretiny ľudí v CEE nemá žiadne úspory
Zo zistení Investičného barometra o aktívach súkromných investorov v Európe a v USA vyplýva aj fakt, že pre ôsmich z desiatich súkromných investorov je pri investovaní úspor dôležitejší takzvaný „bezpečný prístav“ ako vysoké výnosy
Pre ôsmich z desiatich súkromných investorov je pri investovaní úspor dôležitejší takzvaný „bezpečný prístav“ ako vysoké výnosy. Vyplýva to zo zistení Investičného barometra o aktívach súkromných investorov v Európe a v USA. Celkovo 40 % Európanov a viac než polovica Američanov, ktorí sa zúčastnili prieskumu, vložilo peniaze na termínované vklady. Na druhej strane rovnakých 40 % Európanov nemá vôbec žiadne úspory, pričom v strednej a východnej Európe (CEE) predstavuje tento podiel až 66 %. Situácia pre súkromných investorov je preto priaznivejšia v USA. Tieto zistenia prináša prieskum Investičný barometer, ktorý spoločnosť GfK Custom Research realizovala pre finančný denník Wall Street Journal Europe.
Sporitelia si podľa prieskumu vo všeobecnosti vyberajú pre svoje peniaze stratégiu investovania s nízkym rizikom a pokojne akceptujú z toho vyplývajúce nižšie výnosy. V západnej Európe sa 82 % respondentov vyjadrilo, že v princípe uprednostňujú investičné produkty s nižším stupňom rizika, pričom 77 % ľudí v strednej a východnej Európe malo rovnaký názor. Výnimkou sú investori vo Švédsku a tiež v USA, kde pätina stavia na risk a vyšší príjem. V Európe je podiel investorov uprednostňujúcich riziko priemerne iba 9 % s najmenším počtom v Španielsku (2 %), v Taliansku (3 %) a v Nemecku (5 %).
Tento zásadný postoj sa odráža v súčasnom investičnom správaní súkromných investorov, pričom 40 % Európanov a 53 % Američanov umiestnilo svoje peniaze na termínovane vklady v bankách. V Belgicku je podľa prieskumu tento počet ešte vyšší – na úrovni 74 %, potom nasleduje Francúzsko so 67 %. V Európe je rovnako populárne životné poistenie a penzijné fondy, hoci je percento ich použitia rozdielne v závislosti od danej krajiny. V Belgicku takmer každý z opýtaných investorov vložil svoje peniaze do súkromného penzijného fondu, tak ako takmer deväť z desiatich respondentov v USA a vo Veľkej Británii. Na druhom konci pomyselného rebríčka je Turecko, Poľsko a Španielsko, kde si v penzijných fondoch nesporí ani desatina populácie. Na treťom mieste medzi Európanmi sú akciové fondy a akcie, keď zhruba 18 % obyvateľstva investuje týmto spôsobom. Ako ďalej vyplýva z výsledkov prieskumu aj v tejto oblasti existujú rozdiely medzi krajinami. Viac ako polovica Švédov a takmer polovica Belgičanov a Angličanov v súčasnosti investuje do akcií a podielových fondov. V USA predstavujú akcie a akciové fondy 79 % investícií a spolu s penziami patria medzi najpopulárnejšie formy investovania. Podiel súkromných osôb, ktoré neinvestujú do žiadneho z vyššie uvedených formátov sporenia, je stále relatívne vysoký. V západnej Európe sa to týka 42 % respondentov, zatiaľ čo v strednej a východnej Európe táto skupina predstavuje 67 %. Jednou z krajín, keď je toto číslo veľmi nízke, je Švédsko, kde iba 13 % populácie nepoužíva ani jeden z vyššie uvedených nástrojov.
Na základe prieskumu GfK konštatuje, že Američania sú jasnými lídrami v oblasti zhromažďovania súkromných aktív, keďže štvrtina z nich uvádza, že majú finančné aktíva vyššie ako 75 tis. dolárov. Na druhej strane žiadne úspory nemá asi pätina Američanov. V Európe sú Veľká Británia a Belgicko jediné krajiny, kde viac než 10 % populácie tvrdí, že má úspory vyššie ako 75 tis. eur. Poradie v rámci západnej Európy uzatvárajú Nemci. Iba 2 % z nich majú úspory nad 75 tis. eur. Z prieskumu vychádza, že celkovo majú štyria z desiatich Západoeurópanov aktíva vo výške menej ako 25 tis. eur. Rovnaký počet pritom nemá žiadne úspory.
Z výsledkov prieskumu vyplýva aj fakt, že Európania hrajú smerom do budúcnosti na istotu. Odpovede na otázku, ako by Západoeurópania rozdelili 50 tis. eur medzi rozličné formy investovania ukazujú, že investori sa orientujú v krátkodobom horizonte na formáty prinášajúce nízke riziko. Jedna štvrtina by si ako preferovanú formu investície vybrala termínované vklady v bankách. S podstatným odstupom nasledujú životné poistenie, penzijné fondy a akciové nástroje, každý s podielom okolo 10 %. Zhruba jedna tretina sporiteľov v Rakúsku, vo Francúzsku a najmä v Nemecku by preferovala uložiť túto sumu na termínovaný vklad. Toto bol zároveň najpopulárnejší formát sporenia v strednej a východnej Európe. Naopak, americkí drobní investori by zvolili odlišnú stratégiu. Na otázku, ako by rozdelili sumu 50 tis. amerických dolárov medzi rozličné formy investovania, by si 37 % Američanov vybralo akcie, prípadne iné investičné akciové nástroje a iba 14 % by si zvolilo termínované vklady.
Prieskum nazývaný Investičný barometer sa vykonáva dvakrát ročne od roku 1999 a zabezpečuje informácie o postojoch k investíciám a investičnom správaní sa európskych a amerických spotrebiteľov. V prieskume dostali respondenti otázky o tom, koľko investujú, ako by investovali sumu 50 tis. eur (v USA 50 tis. amerických dolárov, stredná a východná Európa 25 tis. eur) a či by investovali do nízko rizikových, alebo vysoko rizikových investičných nástrojov. Súčasný prieskum realizovala spoločnosť GfK Custom Research Worldwide pre Wall Street Journal Europe a s finančnou podporou spoločnosti GfK Association v marci a v apríli 2007, na celkovej vzorke 10 806 respondentov v týchto krajinách: Rakúsko, Belgicko, Česká republika, Francúzsko, Nemecko, Maďarsko, India, Taliansko, Poľsko, Španielsko, Švédsko, Turecko Veľká Británia, a USA.