ČLÁNOK




Prvý polrok tohto roka bol v reformách neúspešný
21. novembra 2007

Prvý polrok tohto roka bol v reformách neúspešný



Podľa aktuálnych výsledkov projektu HESO, ktorý skúma reformnú atmosféru a jej prínosy v sociálno-ekonomickom rozvoji, bola najškodlivejším opatrením novela Zákonníka práce


 


Prvý polrok v tomto roku bol z hľadiska reformnej atmosféry a miery prínosu prijatých opatrení k sociálno-ekonomickému rozvoju Slovenska neúspešný. Vyplýva to z aktuálnych výsledkov projektu HESO inštitútu Ineko, ktorý hodnotí reformné aktivity v prvom polroku tohto roka. Štvrťročný rating projektu, ktorý zohľadňuje názory hodnotiacej komisie 50 odborníkov, dosahuje od nástupu súčasnej vlády k moci zatiaľ iba negatívne hodnoty. V prvom kvartáli tohto roku predstavoval záporných 4,9 bodu a v druhom štvrťroku 7,6 bodu.


Najškodlivejším opatrením z hľadiska miery prínosu k sociálno-ekonomickému rozvoju krajiny bola v prvom polroku podľa názoru odbornej verejnosti novela Zákonníka práce, ktorá si od komisie vyslúžila záporných 116 bodov. Novele odborníci vytýkali najmä zníženie flexibility trhu práce. Podľa jedného z účastníkov projektu, novela povedie k obmedzeniu konkurencieschopnosti podnikateľského prostredia, k rastu nezamestnanosti a k ďalšiemu odlevu mozgov do zahraničia. Ďalším negatívne hodnoteným opatrením bola napríklad aj novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorá podľa niektorých odborníkov zvyšuje možnosť politického tlaku na rozhodovanie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Medzi ďalšími opatreniami, ktoré komisia označila za negatívne, boli aj rozšírenie záväznosti kolektívnej zmluvy vyššieho stupňa aj na zamestnávateľov, či novela zákona o lesoch.


Oproti deviatim kritizovaným opatreniam prvého polroka komisia projektu HESO ohodnotila aj jedenásť opatrení pozitívne. Najväčší prínos mal podľa výsledkov prieskumu povinné programové rozpočtovanie pre celú územnú samosprávu vďaka čomu sa podľa komisie zvýši v obciach, mestách a krajoch tlak na hospodárnosť, účelovosť a transparentnosť používania verejných zdrojov. Odborníci okrem toho pozitívne hodnotili napríklad aj novelu živnostenského zákona, zníženie úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska v marci tohto roka, či zákon o potravinách, ktorý sprísňuje kontroly a sankcie v oblasti ochrany kvality potravín.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

26. 11. 2024

USD 1,052 0,003
CZK 25,294 0,001
GBP 0,835 0,000
HUF 410,980 1,200
CAD 1,483 0,019

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS