Akékoľvek pokusy brzdiť konkurenciu na európskom trhu služieb by sa mali zastaviť, uviedol pre denník Financial Times minister financií SR Ivan Mikloš. „Direktíva o liberalizácii služieb by výrazne zlepšila konkurenciu v sektore služieb a priniesla by väčšine obyvateľstva EÚ kvalitnejšie a lacnejšie služby. Ak chceme, aby bola aktualizácia Lisabonskej stratégie seriózna, pokusy o revíziu direktívy o liberalizácii služieb sa musia zastaviť,“ povedal Mikloš.
Lídri Európskej únie (EÚ) sa stretli v Bruseli, aby prehodnotili Lisabonskú stratégiu, ktorej pôvodným cieľom bolo, aby sa z EÚ stala do roku 2010 najkonkurencieschopnejšia ekonomika sveta. V utorok sa však účastníci jarného summitu Európskej rady obrátili na Európsku komisiu s požiadavkou, aby prepracovala tzv. Bolkesteinovu direktívu o liberalizácii trhu služieb. Bolkesteinova direktíva v súčasnom znení by zrušila prekážky v podnikaní počnúc počítačovými službami po inštalatérstvo tak, aby mohli podnikatelia prevádzkovať svoje aktivity v akejkoľvek krajine EÚ. Avšak niektorí politici a odborové organizácie z pôvodných členských štátov únie sa liberalizácii v sektore služieb bránia, pretože sa obávajú cenovej konkurencie zo strany poskytovateľov služieb z nových členských štátov.
Mikloš ďalej pre denník Financial Times napísal, že minuloročné rozšírenie EÚ predstavovalo jedinečnú možnosť zlepšiť ekonomiku regiónu. „Paradoxne je však väčšina doterajších pokusov zameraná proti tomuto cieľu,“ skonštatoval Mikloš. Začalo to rozhodnutím EÚ obmedziť voľný pohyb pracovných síl z desiatich nových členských krajín do starej pätnástky. „Namiesto toho, aby sa lacná pracovná sila presunula na západ, investície a továrne sa presunuli na východ – do nových členských krajín EÚ“, píše Mikloš.
Obidve skupiny, staré aj nové členské štáty EÚ, musia urobiť viac pre presadenie reforiem trhu práce a tovarov. Napríklad slovenský systém rovnej dane je jedným z inovatívnych riešení, ktoré podporujú ekonomickú aktivitu. „Vývoj EÚ smeruje k tomu, že administratívne zásahy nemôžu zastaviť pokrok vnútornej konkurencie. Našťastie ho môžu len spomaliť,“ konštatoval Mikloš.