Januárové výsledky zahraničného obchodu SR analytikov príjemne prekvapili. Silnejší ako očakávania bol podľa analytika Ľudovej banky Mária Blaščáka rast vývozu, kde sa dynamika rastu vývozu opäť dostala do dvojciferného percentuálneho rastu. V januári dosiahol celkový vývoz tovaru 67,582 mld. Sk pri medziročnom raste o 11,5 %. V decembri minulého roka pritom podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ) vývoz klesol o 2,8 %.
Keďže ŠÚ zatiaľ nezverejnil podrobnú komoditnú štruktúru zahraničného obchodu, nie je možné s určitosťou označiť ovplyvňujúce faktory. „Lepšia oproti našim očakávaniam bola výkonnosť exportu. Možno výpadok výroby kvôli odstávke v závode Volkswagen nebol takého rozsahu, ako sme očakávali,“ uviedol analytik Tatra banky Elizej Macho. Ako však dodal, čísla priemyselnej produkcie im naznačili, že ich očakávania boli správne nastavené. „Lepšia exportná výkonnosť mohla byť rovnomerne rozložená vo viacerých kategóriách, a tak nám nemusí nič výrazne udrieť do očí ani po zverejnení podrobnej komoditnej štruktúry o mesiac,“ dodal Macho. Celkový deficit zahraničného obchodu na úrovni 579 mil. Sk bol lepší, ako boli očakávania trhu. Dovoz tovarov do krajiny sa v januári medziročne zvýšil o 14,5 % na 68,161 mld. Sk. Detailnejšie údaje o zahraničnom obchode za december minulého roka zverejní ŠÚ v utorok.
Ako informoval ŠÚ, podľa zmeny v metodike od 1. januára tohto roka pre dosiahnutie porovnateľnosti údajov o slovenskom zahraničnom obchode s údajmi publikovanými Eurostatom sa vyňala zo štatistiky zahraničného obchodu SR hodnota tovaru určeného na opravu a po oprave. Za jedenásť mesiacov minulého roka sa na opravu vyviezol tovar, ktorý tvoril priemerne 0,24 % hodnoty mesačného vývozu a po oprave sa vyviezol tovar tvoriaci priemerne 0,58 % hodnoty mesačného vývozu. Od januára do konca novembra minulého roka sa na opravu doviezol tovar, ktorý tvoril priemerne 0,69 % hodnoty mesačného dovozu a po oprave sa doviezol tovar tvoriaci priemerne 0,21 % hodnoty mesačného dovozu. Pre dosiahnutie porovnateľnosti údajov v časových radoch, budú definitívne údaje za rok 2004 spracované podľa pôvodnej metodiky, t.j. vrátane opráv. Pre porovnateľnosť údajov roku 2005 s údajmi roku 2004, bude ŠÚ údaje roku 2004 prepočítavať a postupne publikovať aj v novej metodike.