ČLÁNOK




Pokles zahraničných investícií v Rusku
21. februára 2005

Priame zahraničné investície v Rusku podľa predbežných údajov v roku 2004 klesli na 5 miliárd USD, čo je v prepočte asi 148 miliárd SKK. Informoval o tom predseda ruského Národného úradu pre priame investície Igor Vdovin. Jedným z dôvodov takéhoto vývoja je, že Rusko nemá národnú investičnú stratégiu. Popri úsilí o prilákanie priamych zahraničných investícií musí navyše prekonávať záťaž byrokracie, korupcie a obavy ohľadom vlastníckych práv.

Varovný signál pre priame zahraničné investície vyslal podľa investorov zúčastňujúcich sa na ekonomickej konferencii v Londýne, ktorú usporiadala administratíva ruského Krasnodarského kraja, útok Kremľa na ropný gigant Jukos a prakticky zoštátnenie jeho hlavnej ťažobnej jednotky. Vdovin uznal túto skutočnosť, no podľa jeho názoru sa to bude dať prekonať a bude možné dosiahnuť vyššie priame zahraničné investície.

V roku 2003 dosiahli priame zahraničné investície v Rusku hodnotu 6,5 miliardy dolárov, čo je len o málo viac ako v susednom Poľsku, ktoré má štyrikrát menej obyvateľov.

Slovnaft hľadá kupcu

Slovenská rafinéria Slovnaft, ktorá patrí do maďarského koncernu MOL, hľadá kupcu pre svojich 23 čerpacích staníc v Poľsku. Záujem prejavili poľský výrobca pohonných látok PKN Orlen a petrochemický koncern Grupa Lotos. Informoval o tom dnes poľský hospodársky denník Puls Biznesu s odvolaním sa na neoficiálne zdroje. „Slovnaft analyzuje situáciu na poľskom trhu a prehodnocuje svoju distribučnú politiku,“ citovali noviny hovorkyňu Slovnaftu, a. s., Bratislava, Kristínu Félovú. Správa je prekvapujúca, pretože ešte v marci minulého roka hovoril vtedajší šéf spoločnosti Slovnaft Polska Igor Adamiec o expanzii v Poľsku. Počet čerpacích staníc mal byť do konca roka zvýšený zo vtedajších 16 na 30. Slovnaft investoval v roku 2003 v Poľsku 26 miliónov zlotých, čo je v prepočte asi 245,5 milióna SKK. V uplynulom roku sa mal objem investícií zdvojnásobiť. Možný predaj čerpacích staníc však neznamená úplné stiahnutie sa Slovnaftu z Poľska, napísal ďalej Puls Biznesu.

Slovnaft vlastní na Slovensku 316 čerpacích staníc, čo je 42 % slovenského trhu. Dcérske spoločnosti v Česku a Poľsku majú spolu vyše 50 čerpacích staníc. Celkovo prevádzkuje maďarská skupina MOL v strednej Európe 1 200 čerpacích staníc. MOL má aj blokovaciu menšinu v chorvátskom ropnom koncerne INA. Poľská PKN Orlen má 2 400 čerpacích staníc v Poľsku a Nemecku, po integrácii českého Unipetrolu jej pribudne ďalších 300.

Prepad zisku vo Volkswagene

Koncern Volkswagen (VW) vykázal za minulý rok podľa očakávaní obrovský prepad ziskov. Zisk pred zdanením podľa predbežných výsledkov klesol v uplynulom roku v porovnaní s rokom 2003 o 18,8 % na 1,1 miliardy EUR, čo je v prepočte asi 41,9 miliardy SKK. Obrat koncernu vzrástol o 4,9 % na 89 miliárd EUR, zisk po zdanení v rovnakom období však medziročne klesol o 28,6 % na 716 miliónov EUR. Hlavným dôvodom poklesu je stagnujúci odbyt v USA a Číne a slabý americký dolár, zvýšené ceny pohonných látok, ako aj cenová vojna automobilových výrobcov.

Šéf Volkswagenu Bernd Pischetsrieder už oznámil, že úsporné opatrenia budú pokračovať aj v roku 2005. Podľa neho môže ešte koncern ušetriť veľa finančných prostriedkov pri systémových procesoch v rámci koncernu. Akcionárom Volkswagenu bude tak za rok 2004 vyplatená dividenda vo výške 1,05 EUR na jednu kmeňovú akciu. Celosvetový predaj Volkswagenu vzrástol v roku 2004 medziročne o 1,3 %, keď sa predalo 5,1 milióna vozidiel koncernu Volkswagen. V roku 2005 by mali pomôcť zvýšiť odbyt nové modely Jetta, Passat a minivozidlo Fox.

Rekordné príjmy Statoilu

Vďaka vyšším cenám ropy a plynu príjmy nórskeho energetického koncernu Statoil dosiahli v minulom roku rekordnú úroveň. Čiastočne štátna spoločnosť dnes oznámila, že jej čistý zisk predstavoval 24,9 miliardy nórskych korún (NOK), čo je v prepočte 112,7 miliardy SKK. V roku 2003 to bolo 16,6 miliardy NOK. „Statoil má za sebou rekordný rok 2004,“ povedal šéf koncernu Helge Lund. Výsledok je „to najlepšie, čo sme kedy dosiahli“. Vo 4. štvrťroku 2004 sa čistý zisk zvýšil o 134 % na 10 miliárd NOK, pričom v rovnakom období roka 2003 dosiahol 4,3 miliardy NOK. V ročnom priemere dosiahla v roku 2004 denná ťažba 1,1 milióna barelov, v roku 2003 bola na úrovni 1,08 milióna barelov.

Radegast v Maďarsku

Plzeňský Prazdroj začal v najväčšom maďarskom pivovare Dreher vyrábať značku Radegast. V tomto roku ho v licenčnej produkcii plánuje uvariť asi 80 000 hektolitrov. Maďarsko je prvou zahraničnou krajinou, kde sa Radegast začal vyrábať. Prazdroj je súčasťou druhej najsilnejšej pivovarníckej skupiny na svete SAB Miller a pivo vyrába v iných členských pivovaroch. Vlani začal svoju prémiovú značku Plzeňský Prazdroj variť napríklad v Rusku, kde tento rok predpokladá výrobu 30 000 hektolitrov. Do dvoch rokov by mala začať výroba Prazdroja v juhoafrickom Kapskom meste. Prazdroj vyrába v zahraničných pivovaroch aj Gambrinus a Veľkopopovického Kozla.

Nasýtenosť mobilnými telefónmi

Západoeurópske trhy s mobilnými telefónmi sú už nasýtené, v niektorých krajinách je penetrácia – prepočítaná podľa vydaných SIM kariet – dokonca viac ako 100 %. Naproti tomu vo východnej Európe, kde je hustota SIM kariet často pod 50 %, je ešte veľký potenciál rastu. Vyplýva to zo štúdie pozorovateľov trhu Marktbeobachter Mobile Communications a Eastern European Wireless Analyst, ktorú získala rakúska tlačová agentúra APA. Najnovšie trendy v oblasti mobilov predstavuje táto branža od dnešného pondelka do štvrtka na najväčšom veľtrhu mobilov 3GSM World Congress vo francúzskom Cannes. Najvyššiu penetráciu vykázalo podľa Mobile Communications Luxemburg 126,6 % na konci roka 2004, nasledované Švédskom so 109,4 % a Portugalskom 104,6 %. Na ďalších miestach nasleduje Taliansko (103,3 %), Veľká Británia (101,2 %) a Island (100,7 %). Na 7. mieste sa nachádza Rakúsko s penetráciou 97,5 % na konci roka 2004. Tesne za Rakúskom je Dánsko s 97,2 %. Najnižšiu penetráciu v západnej Európe má Malta (77,2 %), Nemecko (82,2 %) a Andorra (86,4 %). Vo východnej Európe sú Česko so 100,3 %, Slovinsko s 93,2 % a Estónsko s 89,1 % podľa Eastern European Wireless Analyst krajiny s najvyššou penetráciou SIM kartami v 3. štvrťroku 2004, zatiaľ čo Bosna-Hercegovina (4,1 %), Moldavsko (15,8 %) a Gruzínsko (17,4 %) vykazujú najnižšiu hustotu mobilných telefónov. V Bulharsku, kde chce Telekom Austria vstúpiť na trh kúpou tamojšieho Mobiltelu, je penetrácia 58,4 %.

Neistá budúcnosť Saabu

Budúcnosť švédskej automobilky Saab, ktorá patrí do skupiny amerického General Motors (GM), nie je vôbec istá. Nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung napísal, že vo vedení amerického koncernu prepukol boj o budúcnosť firmy. Jeho členovia sa zatiaľ nevedia dohodnúť, či Saab treba zatvoriť, predať, doviesť do partnerstva s iným automobilovým výrobcom, alebo do jeho budúcnosti investovať ťažké miliardy dolárov.

Rozhodovanie o Saabe je súčasne rozhodovaním aj o nemeckom závode Opel v Rüsselsheime. Preto vedenie GM posunulo konečný verdikt o výrobe nového vozidlá strednej triedy, či sa bude vyrábať v Nemecku alebo vo Švédsku, alebo či sa nájde nejaký prijateľný kompromis, z polovica tohto mesiaca na jeho koniec.

Saab, v ktorom bol GM podielnikom od roku 1990 a v roku 2000 sa stal jeho plným vlastníkom, už roky produkuje stratu. Podľa spoľahlivých zdrojov denníka v roku 2002 bol jeho schodok v hospodárení 500 miliónov USD, čo je 14,8 miliardy SKK. O rok neskôr bola strata 250 miliónov USD a v minulom roku dosiahla 200 miliónov USD. K prosperite ho nepriviedol ani drastický úsporný program Viggen. Saab vyrába len dva typy vozidiel, ktoré podľa odborníkov nestačia na to, aby sa automobilka udržala pri živote. Poškodil ju aj súčasný nevýhodný kurz švédskej koruny voči doláru. Z produkcie 128 000 vozidiel tretinu exportuje do USA.

Nové ložiská ropy v Číne

Úseky geologického prieskumu dvoch hlavných čínskych ropných spoločností objavili vlani v krajine ložiská ropy, v ktorých je okolo 850 miliónov ton suroviny. Informovala o tom čínska agentúra Nová Čína. V roku 2003 sa v čínskych zdokumentovaných ložiskách nachádzalo 3,2 miliardy ton ropy.

Z minuloročného prírastku pripadá na CNPC (China National Petroleum Corp.) 520 miliónov ton, na Sinopec 330 miliónov ton. Agentúra uviedla, že spoločnosti objavili aj ložiská plynu, v ktorých by ho malo byť vyše 420 miliárd kubických metrov.

Medzi priority čínskej vlády patrí zabezpečenie dostatku ropy pre búrlivo sa rozvíjajúce národného hospodárstvo krajiny. Hrubý domáci produkt Číny vlani v porovnaní s rokom 2003 vzrástol o vyše 9 %. V budúcich rokoch by mal tento prírastok oscilovať okolo 8 %.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

15. 11. 2024

USD 1,058 0,005
CZK 25,286 0,019
GBP 0,835 0,003
HUF 407,230 0,180
CAD 1,486 0,010

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS