Minister financií Ivan Mikloš odmieta oslabovanie Paktu stability a rastu. „Ak ho treba meniť, tak mu možno dať istú väčšiu ekonomickú logiku, ale celkom iste nie ísť cestou celkového zmäkčovania,“ uviedol minister v pondelok na margo posledných diskusií o revízii Paktu stability a rastu. Zmäkčovanie podmienok Paktu stability a rastu by bolo podľa Mikloša zlé pre konkurencieschopnosť európskej ekonomiky. O revízii Paktu stability a rasu by mali v utorok rokovať aj ministri financií členských krajín Európskej únie (EÚ). Rozhodnutie v tejto veci Mikloš ešte neočakáva, ich názory na problematiku sa totiž stále odlišujú.
„Ak existuje nejaká reforma, kde treba zohľadňovať a vyňať fiškálne náklady tejto reformy z posudzovania, tak to je jedine dôchodková reforma,“ skonštatoval Mikloš, podľa ktorého by vyššiu váhu mohla mať otázka dlhu a nie len výška deficitu. Za najväčší problém považuje minister financií v doterajšom Pakte rastu a stability, že „bol málo prísny v tzv. dobrých časoch“. V období ekonomického rastu podľa neho nebol dostatočný tlak na znižovanie deficitu. Podľa Mikloša treba najmä posilniť a vytvoriť národné lisabonské stratégie, lebo reformy ovplyvňujúce podmienky pre udržateľný ekonomický rast a konkurencieschopnosť ekonomík sú v kompetencii národných vlád.
Nemecký minister financií Hans Eichel v uplynulých dňoch zdôraznil požiadavku uvoľnenia pravidiel Paktu stability a rastu EÚ, hlavne mechanizmu pokutovania za porušenie jeho pravidiel. Podľa Eichela by štáty, ktoré robia všetko pre zníženie svojich deficitov verejných financií, nemali dostať pokutu. V utorok sa v Bruseli stretnú ministri financií členských krajín EÚ. Očakáva sa, že ministri na tomto stretnutí vyriešia rozpory súvisiace s reformou Paktu stability a rastu. Členské štáty sa plánujú o tejto reforme dohodnúť do konca marca.