Po prvý krát sa v reálnom čase medzi mobilnými zariadeniami dáta prenášali rýchlosťou jedného gigabitu za sekundu (Gbit/s), teda 1000 megabitov za sekundu (Mbit/s). Pre porovnanie : siete WLAN, ktoré v súčasnosti umožňujú najrýchlejšie bezdrôtové prepojenie mobilných zariadení, dosahujú rýchlosť maximálne 50 Mbit/s. Spoločnosti Siemens sa podarilo rekordnú prenosovú rýchlosť dosiahnuť kombináciou systému „inteligentných antén“ pozostávajúceho z troch vysielacích a štyroch prijímacích antén a multiplexnej metódy OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing). Výskumníci považujú tieto technológie, ktoré mimoriadne efektívne využívajú frekvenčné spektrum, za veľmi sľubnú súčasť mobilnej telekomunikácie generácie nasledujúcej po systémoch W-CDMA.
Kým sa nová generácia mobilných komunikačných zariadení objaví v reálnom živote, k čomu by malo dôjsť v roku 2015, predpokladajú aj konzervatívni odborníci oproti súčasnosti až desaťnásobný nárast dopytu po prenosovej kapacite hlasu, dát, obrazu a multimédií.
Inteligentné anténne systémy s viacerými anténami sa nazývajú aj MIMO (Multiple Input, Multiple Output – viac vstupov, jeden výstup). V rámci takéhoto systému viacero antén zároveň vysiela rôzne dátové toky v jednom frekvenčnom kanáli a pásme. Takéto usporiadanie možno porovnať s miestnosťou, v ktorej skupiny ľudí zároveň konverzujú medzi sebou v rámci skupiny, aj medzi skupinami, no nijako sa pritom nerušia. Oproti bežným samostatným anténam, z ktorých každá vysiela na vlastnej frekvencii, umožňuje metóda MIMO znásobenie prenosovej šírky podstatne vyšším využitím drahého frekvenčného spektra.
Jedným z dôvodov, pre ktoré sa systémy s viacerými anténami dnes bežne nepoužívajú, je veľmi vysoký výpočtový výkon, ktorý treba nasadiť na strane prijímača. Informácie vysielané viacerými anténami sa niekoľkými rôznymi anténami tiež prijímajú a zariadenie musí pôvodný signál rekonštruovať v reálnom čase. Tieto nároky presahujú súčasné schopnosti bežných čipov používaných v mobilnom odvetví. Výskumníci spoločnosti Siemens prekonali túto prekážku vyvinutím nových, vylepšených algoritmov na spracovanie signálu, ktoré možno účinne uplatniť už v hardvérových moduloch dostupných v súčasnosti.