Svetová banka (SB) odporúča novým členským štátom Európskej únie (EÚ), ktoré už znížili sadzby dane z príjmu právnických osôb na relatívne nízku úroveň, aby začali znižovať aj stále veľmi vysoké odvodové zaťaženie. Ako uviedol hlavný ekonóm banky pre strednú Európu a Pobaltie Thomas Laursen pri prezentácii výsledkov štvrťročnej ekonomickej správy o nových členoch EÚ zo strednej Európy a Pobaltia, bolo by to lepšie, ako keby krajina pokračovala v znižovaní dane z príjmu právnických osôb. Súčasne by sa mala krajina zamerať na racionalizáciu výdavkov na sociálne zabezpečenie, aby prilákala ďalšie investície, vytvorila nové pracovné miesta a znižovala chudobu.
Vplyv daňovej reformy na Slovensku na prílev priamych zahraničných investícií (PZI) v poslednom období sa dá podľa ekonóma SB pre Slovensko Antona Marcinčina v súčasnosti ešte ťažko oddeliť od vplyvu ostatných reformných krokov. „Vývoj štrukturálnych reforiem na Slovensku bol taký rýchly, že bude potrebné počkať nejaké obdobie, aby sme vedeli odfiltrovať vplyv zníženia daní,“ skonštatoval Marcinčin. Investície do automobilového priemyslu sú podľa neho dôležité nielen z pohľadu samotného umiestnenia v krajine, ale aj kvôli pozitívnym efektom smerujúcim do ostatných oblastí. Za pozitívne považuje predovšetkým výchovu manažmentu na Slovensku. „Je dôležité, aby prostriedky získané z príchodu investorov vláda v budúcnosti použila na vzdelanie a rozvoj iných oblastí podnikania,“ zdôraznil Marcinčin, podľa ktorého treba efektívne využiť zdroje z automobilového priemyslu, ktorý sa možno o desať rokov presunie do ďalšej krajiny.
Nižšie efektívne sadzby dane z príjmu právnických osôb sú síce podľa analýz SB významným stimulom na prilákanie PZI, avšak podľa Laursena cena práce, ostatné výrobné faktory ale hlavne celkové podnikateľské prostredie sú dôležitejšie z hľadiska prílevu investícií. „Nové členské krajiny EÚ zo strednej Európy a Pobaltia majú pred sebou ešte dlhú cestu ku konkurencieschopnosti na tomto fronte,“ skonštatoval. Dovtedy bude tok kapitálu zo starých do nových krajín únie prirodzený aj vzhľadom na nízku mobilitu pracovnej sily z nových štátov únie.
Správa SB tiež konštatuje, že sa niektoré pôvodné členské štáty EÚ obávajú neférovej daňovej súťaže zo strany nových členov s nižšími sadzbami dane z príjmov právnických osôb. Aj keď sa v nových krajinách únie daňové základne výrazne zharmonizovali a aj niektoré staré krajiny EÚ znížili dane, stále zostávajú dane z krajinách strednej Európy a Pobaltia nižšie. „Existujú však značné rozdiely medzi veľmi nízkymi sadzbami v pobaltských štátoch a Slovinsku a mierne nižšími sadzbami v ostatných nových členoch EÚ, vrátane Slovenska,“ dodal.
SB zdôrazňuje, že spomínaný región naďalej charakterizuje politická nestabilita. V druhom štvrťroku ekonomiky týchto krajín rástli výrazným tempom, avšak tohtoročnú dynamiku rastu ovplyvnil rast zásob súvisiaci so vstupom do EÚ. Inflácia v nových členských krajinách sa stabilizuje, nezamestnanosť však ostáva v niektorých krajinách regiónu naďalej vysoká. Doterajší fiškálny vývoj v krajinách je v tomto roku síce lepší, ako sa očakávalo, vzhľadom na cyklický rast v regióne však SB odporúča ambicióznejšiu fiškálnu politiku.