ČLÁNOK




Trh si už zvykol na zhoršujúcu sa situáciu externej ekonomiky
14. októbra 2004

Analytici si už začali v posledných mesiacoch zvykať na zhoršujúcu sa situáciu externej ekonomiky. Zahraničný obchod Slovenska skončil v auguste podľa predbežných údajov s pasívnym saldom v objeme 5,529 mld. Sk, v auguste minulého roka pritom krajina dosiahla kladné saldo 1,638 mld. Sk. Trh bol podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša nastavený na deficit 4,2 mld. Sk. Obchodná bilancia začala vykazovať podľa neho vyššie schodky a podobne je na tom aj bežný účet platobnej bilancie. V júni bol schodok na úrovni 9,2 mld. Sk vyšší, ako za prvých päť mesiacov dohromady, keď dosiahol 4 mld. Sk. Veľmi prekvapivá je podľa Gábriša však výrazná revízia importu za posledné tri mesiace. Napríklad schodky z mája a júna zrevidoval Štatistický úrad SR smerom nahor asi o 2 miliardy korún za každý mesiac.

Obchodná bilancia ako najväčšia zložka bežného účtu preto spôsobuje aj jeho zhoršovanie. „Aktuálne je na úrovni 1,9 % HDP a podľa Národnej banky Slovenska by do konca roka nemal prekročiť hranicu 3 %,“ dodal Gábriš. Napriek zhoršujúcej sa situácii neexistuje podľa neho dôvod na obavy. Deficit bežného účtu ostáva v menovo bezpečnom pásme. Prílev zahraničných investícií by ho mal navyše dostatočne pokryť. Po výrazných medziročných rastoch v minulom roku sa dynamika rastu exportu podľa analytika UniBanky Ľubomíra Koršnáka postupne znižuje. Naopak, nové investície ako aj rast životnej úrovne tlačia podľa neho na dovoz, ktorého nárast tak prevyšuje rast exportu.

Analytika ČSOB prekvapil vysoký medziročný rast dovozu na úrovni 15,8 %, ktorý predstihol tempo vývozu na úrovni 4,4 %. „Zvyšovanie kapacít v automobilovom a elektrotechnickom priemysle je zrejme hlavným faktorom nárastu dovozov. Čas ukáže, či silný rast maloobchodných tržieb zaznamenaný v posledných mesiacoch potrvá dlhšie a bude znamenať aj rast spotrebných dovozov,“ uviedol analytik ING Bank Ján Tóth. Úvery obyvateľstvu rastú podľa neho v súčasnosti medziročne tempom cez 40 %. Pomalé tempo vývozu je pravdepodobne spojené s odstávkou pri výrobe automobilov počas leta,“ dodal Gábriš. Vysoký dovoz však môže podľa neho súvisieť s dovozom technológií pre automobilový priemysel alebo aj spotrebnými dovozmi.

Devízový trh na publikované dáta nereagoval a naďalej je uzamknutý v už dlho etablovanom pásme od 39,95 SKK/EUR do 40,10 SKK/EUR. „Momentálne môže prísť stimul jedine z okolitých trhov a preto sa koruna môže ešte nejaký čas podobať na spiacu krásku,“ dodal Gábriš.

Od začiatku roka sa deficit vyšplhal na 25,4 mld. Sk a kumulatívny schodok za posledných dvanásť mesiacov už dosahuje 35 mld. Sk, resp. 2,7 % hrubého domáceho produktu (HDP). Aktuálny trhový odhad pre celoročný schodok je 32 mld. Sk, t.j. 2,4 % HDP, a preto zrejme bude podľa neho väčšina inštitúcií pristupovať k revízii. Vývoj zahraničného obchodu sa podľa Koršnáka pravdepodobne nezlepší ani v najbližších mesiacoch, už ku koncu augusta bol totiž deficit ZO vyšší ako za celý minulý rok. Podľa analytika ING Bank J. Tótha sa tempo zhoršovania deficitu ZO v najbližších mesiacoch zmenší, naznačuje to podľa neho vyššia ako očakávaná priemyselná výroba v auguste. Ako zároveň dodal, banka zároveň reviduje odhad deficitu na tento rok z 2,7 % HDP na 3,4 %, t.j. 44 mld. Sk.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

20. 12. 2024

USD 1,039 0,001
CZK 25,121 0,006
GBP 0,830 0,005
HUF 414,180 1,870
CAD 1,495 0,002

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS