Spoločnosť Orange Slovensko, a.s., trvá na tom, aby získanie úplného vlastníctva v mobilnom operátorovi EuroTel Bratislava spoločnosťou Slovak Telecom neohrozila hospodársku súťaž a záujmy zákazníkov. V tejto súvislosti už adresovala pripomienky k procesu koncentrácie oboch firiem na Protimonopolný úrad SR (PMÚ) a chystá sa presadzovať ich aj na európskej úrovni.
„Keďže predstavitelia oboch spoločností (ST a EuroTel) prezentujú protichodné stanoviská, nie je jasné, či budú po koncentrácii podnikať oddelene, s nezávislými manažmentmi a finančnými tokmi. Ich vzájomná spolupráca nesmie diskriminovať ostatných hráčov na trhu a vytvárať podmienky na obmedzovanie hospodárskej súťaže,“ uviedol v stredu generálny riaditeľ spoločnosti Orange Slovensko Pavol Lančarič. Cieľom protichodných vyjadrení zástupcov oboch firiem, ktoré sa týkajú integrácie produktov alebo samotných firiem je podľa neho „miasť verejnú mienku a vytvárať si predpolie na prípadné ďalšie kroky“. „Nebudeme ukrčení v kúte počúvať niečo, čo nás jednoznačne poškodzuje,“ povedal Lančarič. Mediálne vyjadrenia pritom podľa neho majú v sebe náznaky jasného cieľa, ktorým je zvýšenie dominancie skupiny ST na slovenskom trhu.
Ako však v rozhovore pre agentúru SITA ešte pred týždňom povedal generálny riaditeľ EuroTelu Robert Chvátal, EuroTel ostane aj po získaní 100-percentného podielu akcií spoločnosťou Slovak Telecom (ST) samostatným právnym subjektom. Toto stanovisko v stredu pre SITA potvrdil aj hovorca ST Radoslav Bielka, podľa ktorého budú mať obe firmy aj po schválení transakcie oddelené ako finančné toky, účtovníctvo, tak aj manažment oboch spoločností.
Presadenie svojich pripomienok mieni Orange dosiahnuť na Protimonopolnom úrade SR a aj na Európskej komisii. „Pripomienky sme ešte pred zverejnením koncentrácie zaslali na PMÚ,“ povedal riaditeľ úseku stratégie spoločnosti Orange Ivan Marták. Adresovať ich budú aj relevantným európskym orgánom, keďže podlieha ich schváleniu. „Budeme namietať voči skrátenému konaniu o koncentrácii, pretože táto transakcia nenapĺňa podmienky pre skrátené konanie,“ dodal Marták. Európske pravidlá v takýchto prípadoch podľa neho napríklad zakazujú exkluzívne poskytovanie spoločných služieb.
„Orange nemá výhrady voči danej transakcii výhrady, pokiaľ budú dodržané pravidlá,“ povedal ďalej na stretnutí s novinármi Lančarič. Generálny riaditeľ najväčšieho slovenského mobilného operátora sa však zároveň obáva, aby v prípade ich nesplnenia nebol deformovaný trh a prípadne aj ohrozené zahraničné investície. Jedným z motívov týchto obáv je pritom aj pretrvávajúca dominancia ST v prístupe k zákazníkovi na tzv. poslednej míli, teda k pripojeniu priamo u zákazníka. V tejto súvislosti generálny riaditeľ Orangeu spomenul aj aktuálnu kauzu zrušenia súťaže na pridelenie frekvencií na prevádzkovanie bezdrôtovej siete FWA v pásme 3,5 MHz. Tá predstavuje práve alternatívu poslednej míle, ale tender, ktorého účastníkom bol aj Orange, Telekomunikačný úrad SR v piatok 1. októbra pre nesúlad podmienok upravujúcich úhradu za frekvencie zrušil. Tento mobilný operátor pritom vlastní aj licenciu na prevádzkovanie pevnej siete, tak ako ostatní operátori však zatiaľ nemá práve so spoločnosťou Slovak Telecom podpísanú prepojovaciu zmluvu a preto zatiaľ prípadné spustenie služieb na pevnej sieti odkladá.
Doterajší 51-percentný akcionár EuroTelu, spoločnosť Slovak Telecom, sa dohodol na odkúpení ostávajúceho 49-percentného podielu v EuroTeli od konzorcia Atlantic West B.V., ktoré rovnakým podielom vlastnia spoločnosti Verizon Communications a AT&T Wireless, koncom septembra. Predávajúci aj kupujúci sa dohodli, že nebudú zverejňovať výšku kúpnej ceny a ani ďalšie podmienky transakcie. Kúpu akcií musia ešte schváliť relevantné orgány Európskej únie pre hospodársku súťaž. Balík 51 % akcií ST vlastní nemecký Deutsche Telekom. Ďalšími akcionármi ST sú Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií SR (34 %) a Fond národného majetku SR s 15-percentným podielom.
Balík 64 % akcií spoločnosti Orange Slovensko vlastní spoločnosť Orange S.A., ktorej väčšinovým majiteľom je spoločnosť France Telecom. Zvyšné akcie držia súkromní finanční investori a Európska banka pre obnovu a rozvoj. K 30. júnu 2004 mal Orange Slovensko 2,208 mil. aktívnych zákazníkov. EuroTel evidoval na konci júna tohto roka celkovo 1 740 082 zákazníkov. Obaja mobilní operátori však evidujú tento údaj podľa rozdielnych metodík.