Podľa Ministerstva financií SR (MF) nie je možné akceptovať požiadavky na akúkoľvek kompenzáciu vkladov občanov v tzv. nebankových subjektoch. „Požiadavka je finančne a technicky veľmi náročná. Takýto postup by viedol k veľmi rýchlemu krachu verejných financií, zvyšovaniu daňového zaťaženia a dlhu štátu,“ uviedol hovorca ministra financií Peter Papanek na margo poslaneckého návrhu zákona o čiastočnom odškodnení vkladateľov do nebankových subjektov. Poslanecký návrh je podľa neho nespravodlivý, pretože dôsledky riskantného nakladania s úsporami zo strany asi 5 % občanov by musela zaplatiť veľká väčšina daňovníkov, ktorí so svojimi peniazmi nakladali uvážlivo a zodpovedne.
Čiastočné odškodnenie osôb, ktoré investovali svoje prostriedky do nebankových subjektov, navrhuje skupina poslancov z KSS, ĽS-HZDS a jeden poslanec za SMK. Odškodnenie vkladateľov do finančných inštitúcií Horizont Slovakia a.s., B.M.G. Invest s.r.o., Drukos a.s., BDV družstvo, Autodrukos s.r.o., AGW Holding a.s., AGW s.r.o. a Sporoinvest a.s. by malo štátny rozpočet zaťažiť sumou okolo 5 mld. Sk. „Je to najlacnejšia forma urovnania tejto kauzy, ktorá vznikla žiaľ aj z titulu nedôslednosti a nečinnosti príslušných orgánov štátnej moci,“ uvádza sa v dôvodovej správe poslaneckého zákona o čiastočnom odškodnení vkladateľov do nebankových subjektov.
„Členovia vlády, Národná banka Slovenska aj MF v minulosti pravidelne informovali a zorganizovali špeciálnu informačnú kampaň, v ktorej jednoznačne upozorňovali na riziká, ktoré sú spojené s investovaním do nelicencovaných subjektov,“ uviedol Papanek. Táto kampaň bola podľa neho spoluorganizovaná a spolufinancovaná programom Phare a aktívne sa jej zúčastnili aj Asociácia správcovských spoločností, Asociácia bánk, Asociácia poisťovní a Burza cenných papierov v Bratislave.