Ministerstvo financií SR (MF) stále monitoruje vývoj cien pohonných hmôt, a ak by zistilo, že rafinérska spoločnosť Slovnaft má priestor na znižovanie cien pohonných hmôt, využije rezort podľa ministra financií Ivana Mikloša všetky svoje možnosti. Ako však ďalej uviedol vo štvrtok na tlačovej besede, možnosti ministerstva aj Protimonopolného úradu SR (PMÚ) sú však obmedzené. „Teraz sa nám v zlom vracia to, že v roku 1995 alebo 1996 schválením fúzie Slovnaftu a Benzinolu vznikol tak vysoko dominantný subjekt,“ skonštatoval minister, podľa ktorého vtedajšie rozhodnutie PMÚ nebolo správne.
Podľa Združenia cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia predáva Slovnaft na Slovensku naftu o vyše dve koruny drahšie ako v Českej republike. Ako na štvrtkovej tlačovej besede uviedla generálna tajomníčka združenia Katarína Vinceová, ČESMAD vychádzal z porovnania predajnej ceny nafty očistenej o daň z pridanej hodnoty a spotrebnú daň. Vysoké ceny benzínu a nafty podľa nej neodzrkadľujú len svetový rast ceny ropy, ale aj vysoké marže predajcu. „Zníženie ceny v ČR je možné využívaním dobrej distribučnej siete, čím sa Slovnaftu znižujú distribučné náklady. V súčasnosti sa ale ceny na Slovensku a v ČR približujú, lebo aj český trh musí reagovať na svetový rast cien ropy,“ uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa spoločnosti Slovnaft Kristína Félová.
ČESMAD chce vyvolať stretnutie so Slovnaftom, následne rokovanie s Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií SR a rokovanie s MF. ČESMAD si od stretnutia so Slovnaftom sľubuje prehodnotenie ich cenovej politiky tak, aby sa znížili vysoké marže predajcu a stanovili sa tak korektné ceny pohonných hmôt.
Združenie dopravcov tiež poukázalo na vysokú spotrebnú daň z nafty, ktorá na Slovensku dosahuje 362 eur z 1000 litrov, pričom minimálna odporúčaná cena Európskej únie je 302 eur. Aj v porovnaní s okolitými krajinami je na Slovensku spotrebná daň najvyššia, práve preto ČESMAD plánuje rokovanie aj s MF o jej znížení. Rezort financií však spotrebnú daň na minerálne oleje nechce znížiť, lebo by sa to neprejavilo v plnej miere v znížení ceny pohonných hmôt.