ČLÁNOK




MF spotrebnú daň na pohonné látky nezníži, zaviazali sa k tomu členovia EÚ
25. augusta 2004

Ministerstvo financií (MF) SR opätovne upozorňuje, že spotrebnú daň z minerálnych olejov znižovať nebude. Reaguje tak na výzvu Klubu 500, podľa ktorého sa vytvára priestor na ich zníženie v dôsledku mimoriadneho zvýšenia spotrebných daní pred rokom.

Rezort financií odmieta informácie Klubu 500 o najvyšších sadzbách spotrebných daní na minerálne oleje na Slovensku v porovnaní s okolitými krajinami. Hovorca rezortu financií Peter Papanek opätovne prízvukuje, že štát, ani vláda neurčujú konečnú cenu tovarov pre spotrebiteľa, určuje ju výrobca, respektíve predajca na trhu. Zníženie spotrebnej dane dnes podľa neho negarantuje zníženie cien pohonných látok pre konečného spotrebiteľa. „Naposledy sa to potvrdilo aj v Maďarsku. Zníženie spotrebných daní neznížilo cenu pre konečného spotrebiteľa, ale znamenalo výpadok príjmov štátneho rozpočtu,“ argumentuje Papanek.

Členské krajiny Európskej únie (EÚ) sa dokonca zaviazali neznižovať jednostranne spotrebné dane na pohonné látky v súvislosti s neustále rastúcimi cenami ropy. Európsky komisár pre menové záležitosti Joaquin Almunia nalieha, aby žiadny štát Európskej únie (EÚ) nepodnikal proti tejto situácii jednostranné kroky a dodal, že žiadna krajina by nemala prijať individuálne opatrenia a zdôraznil potrebu predbežnej konzultácie s európskymi ministrami financií.

Ministri financií EÚ sa už v júni zhodli, že v reakcii na ceny ropy sa treba vyhnúť jednostranným opatreniam v podobe daňových úľav na pohonné látky, ktoré v roku 2000 prijalo Francúzsko, čím vyvolalo protesty a blokády farmárov a vodičov kamiónov v západnej Európe.

Súčasný rast cien pohonných látok nie je podľa Papanka spôsobený dôsledkom úprav spotrebnej dane z minerálnych olejov, alebo iného zásahu zo strany štátu. Je spôsobený najmä rastúcou cenou ropy na svetových trhoch. Tento jav nie je javom lokálnym, len slovenským, ale celosvetovým. Je vyvolaný predovšetkým geopolitickou situáciou, rastúcim dopytom po ropných produktoch a obmedzenej ponuky ropy na svetových trhoch.

Slovnaft, a. s. zvýšil oddnes ceny benzínov o ďalších 0,30 Sk/l. Za liter motorovej nafty zaplatia motoristi 35,90 Sk, teda o 0,50 Sk viac ako doteraz. Motorový benzín Normal 91 stojí dnes už 36,30 Sk/l, za Normal 91-UNI zaplatia motoristi 36,70 Sk/l. Liter Super 95 N vyjde vodičov na 36,70 Sk a Super Plus 98 N na 39,30 Sk. Ide pritom o stropové, teda maximálne maloobchodné ceny, za ktoré predávajú benzín a naftu zmluvní partneri siete Slovnaft.

Naposledy rástla cena nafty v sieti Slovnaftu pre dvoma týždňami, kedy sa zvýšila o korunu. Cenami benzínu Slovnaft nehýbal päť týždňov. V poslednom období na medzinárodných trhoch výrazne vzrástli ceny ropy. Tento vývoj nasledovali aj kótované ceny ropných produktov, ktoré taktiež pokračovali v raste. V hlavných odberateľských regiónoch, v USA a v Ázii, spotreba výrazne prevyšuje produkciu rafinérií a aj napriek značným dovozom sú zásoby na veľmi nízkych úrovniach.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 12. 2024

USD 1,039 0,000
CZK 25,165 0,044
GBP 0,830 0,000
HUF 414,700 0,520
CAD 1,498 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS