ČLÁNOK




SR by podľa Svetovej banky mala viac podporovať mobilitu pracovnej sily
16. júla 2004

Regionálna politika slovenskej vlády by sa podľa Svetovej banky (SB) mala zamerať skôr na mobilitu pracovnej sily ako na pritiahnutie práce do každého regiónu.

Podľa ekonóma SB pre Slovensko Antona Marcinčina totiž zo skúseností starých členov Európskej únie (EÚ) vyplýva, že štátna podpora slabých regiónov má na ne následne veľmi negatívne účinky v období škrtenia verejných výdavkov a môže viesť dokonca k zhoršeniu ich pôvodnej situácie. „Zahraničné investície by mali smerovať do regiónov, kde prinesú najväčší úžitok,“ uviedol dnes v Bratislave pri príležitosti publikovania štvrťročnej správy SB o hospodárskom vývoji 8 nových členských krajín EÚ. Takými prirodzenými centrami sú v súčasnosti Bratislava a Košice, pričom v krátkej budúcnosti by k nim mohla pribudnúť i Žilina, domnieva sa Marcinčin.

V rámci zverejnenej správy SB upozornila Slovensko na vysokú infláciu, rast jej produkcie však dosahuje priaznivé výsledky.

Publikovaná správa SB hovorí o kľúčovom ekonomickom vývoji a reformných podnetoch v 8 nových členských štátoch. Politické výsledky síce u SB zabodovali, ekonomicky však nových členov čaká ešte dlhá cesta. Úroveň príjmových skupín v týchto štátoch totiž dosahuje len 40 až 80 % priemeru starších členov EÚ, pričom regionálne rozdiely sú rozsiahle a ďalej narastajú. Nezamestnanosť vo väčšine zmienených krajín siaha do vysokých percent, takže ich čaká niekoľko desaťročí, kým v ekonomickom vývoji dobehnú ostatných členov EÚ. Hlavnou strednodobou ekonomickou prioritou teraz ostáva prijatie eura, v prípade niektorých krajín však cesta za ním bude dlhá a ťažká. Všetky nové členské krajiny predložili svoje konvergentné programy Európskej komisii (EK) počas mája. SB zhrnula, že prvé konkrétne kroky urobili v júni vstupom do pásma výmenných kurzov ERM II Estónsko, Litva a Slovinsko. Euro by mali prijať v roku 2007. Štáty Vyšehradskej štvorky (V4), predovšetkým ČR, Maďarsko a Poľsko, budú potrebovať dlhší čas na zníženie svojich fiškálnych deficitov a v niektorých prípadoch tiež na zníženie inflácie, ako je tomu v prípade Slovenska a Maďarska. Krajiny V4 môžu rátať s prijatím eura v období rokov 2009 až 2010.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 11. 2024

USD 1,041 0,011
CZK 25,358 0,012
GBP 0,832 0,001
HUF 411,130 0,630
CAD 1,456 0,014

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS