ČLÁNOK




Slovensko si v Indexe ekonomickej slobody polepšilo
16. júla 2004

Podľa júlového Indexu ekonomickej slobody (IES) je Slovensko na 51. priečke spomedzi 123 hodnotených krajín, čo oproti vlaňajšku znamená zlepšenie o celých 16 miest. Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii informoval riaditeľ nadácie F. A. Hayeka Ivan Švejna, Slovensko si upevnilo svoju pozíciu medzi krajinami so strednou až vyššou úrovňou ekonomickej slobody a dosiahlo svoje doteraz najlepšie umiestnenie v IES. „Existuje predpoklad, že Slovensko môže v budúcnosti postúpiť ešte viac,“ povedal Švejna. Index vypracovala Nadácia F. A. Hayeka v spolupráci s kanadským Fraser Institute a ďalšími vyše 62 nezávislými inštitútmi z celého sveta.

Z piatich oblastí hodnotených v rámci IES dosiahlo Slovensko najlepšie hodnotenie v segmente medzinárodného obchodu. „Vďaka nízkej úrovni bariér medzinárodného obchodu a jeho relatívne vysokého významu pre slovenskú ekonomiku sa Slovensko v tejto oblasti umiestnilo dokonca na siedmej priečke spomedzi všetkých 123 hodnotených krajín,“ pokračoval Švejna. Naopak, najslabšie hodnotenie dosiahlo Slovensko v segmente veľkosti vládnych výdavkov, daní a rozsahu vládneho podnikania. Hodnotenie naznačuje, že na Slovensku je i naďalej priestor pre privatizáciu štátnych podnikov a najmä znižovanie vládnych výdavkov a tým i podielu vlády v ekonomike.

Spomedzi transformujúcich sa krajín strednej a východnej Európy obsadilo Slovensko v rebríčku IES šiestu priečku. „Tradične najvyššiu úroveň ekonomickej slobody spomedzi transformujúcich sa krajín dosiahlo Estónsko, ktoré sa v celkovom indexe umiestnilo na 11. priečke,“ dodal Švejna. V uvedenom meradle zaostávali za Slovenskom krajiny ako Poľsko, Slovinsko či Bulharsko. V rámci Európskej únie (EÚ) sa do prvej desiatky v celosvetovom porovnaní dostali iba tri krajiny únie a to Veľká Británia, Írsko a Luxembursko. Slovensko z krajín EÚ obsadilo 23. priečku.

Na zlepšení postavenia Slovenska v IES sa podľa Švejnu podieľajú kroky ako zníženie daňového a odvodového zaťaženia, zníženie veľkosti verejného sektora, či privatizácia zostávajúcich štátnych podnikov a štátnych podielov na základnom imaní podnikov. „Je potrebné odstrániť kontrolu cien a zníženie miery regulácie a zaistiť vynútiteľnosť práva a ochranu súkromného majetku,“ dodal Švejna.

Tohtoročný IES je zostavený z posledných dostupných údajov zo všetkých krajín, v podstate zobrazuje situáciu z konca roku 2002. IES je objektívnym hodnotením a meradlom ekonomickej slobody v 123 krajinách sveta. Poskytuje pohľad na množstvo ukazovateľov, na základe ktorých sa dá určiť stav ekonomickej slobody v každej krajine na stupnici od jedna do desať.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

24. 12. 2024

USD 1,040 0,000
CZK 25,135 0,030
GBP 0,828 0,002
HUF 411,730 2,970
CAD 1,499 0,001

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS