Konanie podnikateľa Fedora Flašíka v spolupráci s poslancom Smeru Jurajom Blanárom, ktorý prisľúbil vlastníkom pozemkov potrebných pri investícii Hyundai/Kia za 15-percentnú odmenu údajne jemu blízkej právnickej kancelárii zabezpečenie vyššej výkupnej ceny ako 146 Sk ako to stanovuje súdnoznalecký posudok, zabránilo úspešnému ukončeniu výkupov pozemkov. Povedal to v pondelok na tlačovej konferencii minister hospodárstva Pavol Rusko s tým, že pred iniciatívou Flašíka bolo ministerstvo s vlastníkmi, ktorí doposiaľ s posudkom stanovenou cenou nesúhlasili, na najlepšej ceste k dohode. „My by sme sa boli dohodli, ale pán Blanár a pán Flašík spôsobili to, že šanca dohodnúť sa s majiteľmi pozemkov klesla z 80 na 20 %. Prišli tých dvesto ľudí presviedčať, že oni to vybavia, nech nič nepredávajú. Parazitujú na vydieraní štátu, nič iné,“ povedal Rusko.
Ak by sa podľa Ruska pozemky vykupovali za sumu 350 Sk, čo je o vyše 200 Sk viac ako sa uvádza v znaleckom posudku, znamenalo by to dodatočné výdavky 430 mil. Sk zo štátneho rozpočtu a celkovo by sa tak náklady na výkup pozemkov vyšplhali na vyše 750 mil. Sk. Pri medializovanej 15-percentnej odmene by to pritom podľa Ruska znamenalo pre právnu kanceláriu blízku Flašíkovi príjmy vo výške zhruba 100 mil. Sk. „Bolo by to 100 mil. Sk zo štátneho rozpočtu pre právnu kanceláriu blízku pánovi Flašíkovi,“ konštatoval minister. Rusko však stále tvrdí, že ministerstvo postupuje podľa zákona, ktorý hovorí že cena sa určí súdnoznaleckým posudkom.
Zdržovanie vykupovania pozemkov od vlastníkov pre potreby investície Hyundai/Kia môže pritom podľa Ruska vyústiť aj do uplatnenia si pokút zo strany investora. Podľa neho by pritom mohlo ísť pri niekoľkomesačnom zdržaní aj o miliardové sumy, keďže kórejská automobilka by mohla požadovať náhradu ušlého zisku, náhradu škôd spôsobenú predlžovaním úverových liniek a podobne. Zdržanie by pritom podľa Ruska mohlo pri dosiahnutí dohody s vlastníkmi pozemkov byť minimálne, v prípade nutnosti vyvlastňovania by však mohlo dosiahnuť aj tri až štyri mesiace. „Všetko majú v rukách vlastníci pôdy,“ dodal Rusko.
V súčasnosti však práce ešte v časovom sklze podľa Ruska nie sú, pretože sa podľa plánu začalo s odstraňovaním ornice. Zatiaľ práve kvôli neukončeným výkupom pozemkov však iba na základe povolenia Pamiatkového úradu SR, kde netreba súhlas majiteľa ale stačí užívateľa pôdy, ktorý podľa Ruska rezort má. „Ornica sa neodváža, je to dočasný výskum a pokiaľ sa nepodarí papierovo vybaviť ďalšie povolenia, budeme ju musieť o niekoľko týždňov či mesiacov vrátiť,“ povedal Rusko. Štát tak podľa neho robí všetko preto, aby mohol investíciu realizovať v medziach zákona. „Nevyhnutne sme odkázaní na kľučkovanie medzi paragrafmi,“ dodal.