Takmer tri roky po zrútení energetického koncernu Enron bol jeho bývalý šéf Kenneth Lay vydaný federálnym orgánom, aby čelil obvineniam spojeným s jeho manažovaním zneucteného energetického domu.
Keď pokojný a uvoľnený Lay vstupoval do kancelárií FBI v Houstone, poprel, že by niečo urobil zle. Po včerajšom vznesení obžaloby vyhlásil, že obvinenie voči nemu nie je oprávnené. V kanceláriách FBI strávil Lay 20 minút, vzali mu odtlačky prstov a potom ho previezli do budovy federálneho súdu. Obvinenie prišlo dva a pol roka po tom, čo špeciálne určená skupina pre Enron z Ministerstva spravodlivosti USA začala vyšetrovanie, ktoré rýchlo šliapalo na krk vedúcim pracovníkom spoločnosti.
Lay, jeden z vedúcich amerických priemyselníkov a blízky priateľ prezidenta Georgea W. Busha, ktorý ho volal „Kenny Boy“, bol na čele koncernu 15 rokov – takmer po celý čas histórie podniku. Ešte ako šéf Houston Natural Gas uskutočnil v roku 1985 fúziu, z ktorej vznikol gigantický Enron.
Enron vstúpil po odhalení nezrovnalostí v súvahe v decembri 2001 do stavu insolventnosti. Nákladný debakel Enronu stál akcionárov a veriteľov spoločnosti enormné sumy. Jeho kolaps vyvolal celú sériu škandálov v amerických podnikoch. Za obeť padla škandálu i jedna z najväčších audítorských firiem na svete, Arthur Anderson, ktorá overovala hospodárenie Enronu. Aby sa zabránilo ďalším chybám, vydal Washington celú sériu nových zákonov. Informovali agentúry Reuters a DPA.