Európska komisia (EK) nepovažuje slovenský plán znižovania rozpočtového deficitu za príliš ambiciózny a privítala by rýchlejšiu nápravu. Napriek tomu však súhlasí s cieľom SR dosiahnuť deficit pod povolenou hranicou 3 % hrubého domáceho produktu v roku 2007.
Vyplýva to z dnes schváleného posudku EK k slovenskému konvergenčnému programu, odporúčaní na znižovanie deficitu i vyjadrení komisára pre ekonomické a finančné otázky Joaquína Almuniu.
Berúc do úvahy rozpočtovú situáciu, očakávaný vysoký ekonomický rast medzi 4 a 5 % HDP a vyvážené riziká, plán korekcie rozpočtu v priebehu štyroch rokov (2004-07) „nevyzerá veľmi ambiciózne“, píše komisia v posudku k programu, v ktorom si Slovensko okrem iného stanovilo časový plán plnenia konvergenčných, respektíve maastrichtských kritérií pre pristúpenie k euru.
Podľa tohto plánu má deficit verejných financií tento rok dosiahnuť 4 %, na budúci rok 3,9 %, v roku 2006 tiež 3,9 % a v roku 2007 sa má dostať na povolenú hranicu 3 % HDP.
Komisia však pri hodnotení berie do úvahy viacero faktorov, ktoré rýchlejšiu redukciu deficitu komplikujú, napríklad výrazné zníženie deficitu v rokoch 2002-03 o 2,1 %, zavedenie kapitalizačného piliera v rámci reformy dôchodkového systému v roku 2005 či plánované zvýšenie verejných investícií.
Napriek tomu prikladá EK „kľúčovú dôležitosť“ tomu, aby „Slovensko využilo každú príležitosť na urýchlenie znižovania deficitu“, najmä používaním prípadných vyšších rozpočtových príjmov, ako boli plánované, na tento účel.
Rýchlejšia redukcia deficitu by okrem dosiahnutia cieľovej 3-% hranice vytvorila podľa EK pôdu pre splnenie druhého hlavného cieľa konvergenčného programu, ktorým je rozpočtová situácia blízka rovnováhe či dokonca prebytku na konci desaťročia.
Okrem toho by malo Slovensko podľa EK udržať kontrolu nad rizikami na výdavkovej strane rozpočtu a vyhnúť sa ďalším odkladom reforiem systému zdravotnej starostlivosti a racionalizácie verejného sektora. Riziká považuje EK za „pomerne vyvážené“.
„V princípe súhlasíme s tempom, ktoré si Slovensko stanovilo, ale ak budú mať manévrovací priestor, odporučili by sme rýchlejšie znižovanie deficitu,“ povedal na tlačovej konferencii komisár Almunia. Podľa neho ak to dobrý ekonomický vývoj krajine dovoľuje – a je to prípad Slovenska – malo by sa postupovať rýchlejšie.
EK dnes prijala odporúčania pre znižovanie deficitu a posudky k národným konvergenčným programom aj pre päť ďalších nových členských štátov EÚ.
Česká republika a Maďarsko – vlaňajšie deficity 12,9 respektíve 5,9 %, majú 3-% hranicu dosiahnuť v roku 2008, Poľsko, ktoré malo vlani deficit 4,1 %, sa na 3 % má dostať v roku 2007, Malta chce z vlaňajších 9,7 % znížiť deficit na 3 % v roku 2006 a Cyprus s minuloročným deficitom 6,3 % si na 3 % trúfa už na budúci rok.
Komisia vo svojich odporúčaniach, ktoré budú na zasadnutí 5.-6. júla schvaľovať ministri financií členských štátov EÚ, vychádzala z národných konverenčných plánov, ktoré nové krajiny predložili v máji.
Ostatné nové členské štáty – Slovinsko, Litva, Lotyšsko a Estónsko – majú už dnes deficit verejných financií pod povolenou hranicou 3 % HDP. Pre tieto krajiny komisia dnes prijala len posudky k ich konvergenčným programom.
„Na rozdiel od mnohých krajín SR minulý rok deficit zásadne znížila a bude ho aj naďalej redukovať,“ uviedol poradca ministra financií Peter Papanek. MF však súhlasí s EK, že je potrebné naďalej znižovať deficit verejných financií pre udržateľný a dynamický rozvoj ekonomiky.
„MF chce, aby príprava východísk rozpočtu nebola politickou záležitosťou, ale jednoznačne ekonomickou a bude sa brániť návrhom na zmeny v legislatíve, ktoré majú účelovo slúžiť na zvyšovanie rozpočtových príjmov alebo navyšovanie deficitu,“ uviedol Papanek. Ako dodal, MF chce vynakladať verejné prostriedky obozretne, nechce dlh prenášať na ďalšie generácie. „Ukazuje sa ako opodstatnené zavedenie systému kontroly do rozpočtových pravidiel, aby ku každému pozmeňovaciemu návrhu k zákonu v parlamente, ktorý má rozpočtové dôsledky, bolo vždy vyjadrenie MF a hlasovalo sa až potom,“ dodal.
Konvergentný program SR predpokladá zníženie deficitu verejných financií z 3,6 % hrubého domáceho produktu (HDP) v minulom roku na 3 % HDP v roku 2007.