Nech vyzerá ruský postup proti Jukosu akokoľvek problematicky, ten nesymbolizuje návrat k sovietskym pomerom. Tento názor vyslovil v Londýne šéf Európskej banky pre obnovu a rozvoj (EBOR) Jean Lemierre. Banka v súčasnosti nevidí nijaké problémy, ktoré by ohrozovali jej základné investičné projekty. Tento rok do nich v Rusku vloží 1,1 až 1,3 miliardy EUR (v prepočte 43,9 až 51,9 miliardy SKK). Podľa Lemierra treba v Rusku myslieť v dlhších časových horizontoch.
Lemierre sa domnieva, že aj keď právna istota pre investorov a spoľahlivosť daňových orgánov v Rusku zostáva dôležitou diskusnou témou, krajina sa nepochybne nachádza na ceste k trhovej ekonomike. „Obzrite sa tri – štyri roky späť, pokrok je reálny,“ povedal bankár. Ruský prezident Vladimír Putin urobil veľa pre dosiahnutie medzinárodnej dôveryhodnosti a nebude postupovať neuvážene, aby ju premárnil.
Pokiaľ ide o problémy, ktoré má na Sachaline anglicko-holandský ropný gigant Royal Dutch/Shell, podľa Lemierreho nesúvisia ani s daňovými a ani právnymi pomermi v Rusku. Ide o dôsledky jeho počínania pri sprístupňovaní ložísk ropy a plynu na polostrove a poškodzovanie životného prostredia. „Považujem za rozumné, že sa Shell ešte raz zamyslí nad dôsledkami svojho pôsobenia na životné prostredie.“
Informoval o tom nemecký denník Süddeutsche Zeitung.