Po troch rokoch poklesov sa celosvetové priame investície tento rok opäť zotavia. Vyplýva to zo štúdie výskumného oddelenia britskej skupiny Economist, Economist Intelligence Unit (EIU). Ázia bude môcť počas najbližších 5 rokov posilniť svoju pozíciu hlavného príjemcu priamych zahraničných investícií medzi rozvojovými krajinami. Veľkej Británii sa však len tak-tak podarí opäť dosiahnuť svoj bývalý podiel na celosvetovom koláči investícií.
Vlani celosvetové priame investície poklesli odhadom na 575 miliárd USD (18,7 bilióna SKK) – čo zodpovedá medziročnému poklesu o 12 % a 60-% poklesu oproti rekordnému roku 2000. Pokles už tretí rok za sebou prichádza prekvapujúco, pretože experti počítali prinajmenšom s vyrovnanou úrovňou celosvetového prílevu investícií, tvrdí štúdia. Účinky vojny v Iraku, pretrvávajúci terorizmus a pomalá privatizácia v mnohých prahových krajinách sa prejavili negatívne na priamych investíciách.
Slabý americký dolár a silný hospodársky rast viedli vlani k zotaveniu prílevu prostriedkov v USA, ktoré si môžu opäť nárokovať na pozíciu hlavného prijímateľa. V najbližších piatich rokoch bude jedna pätina všetkých investícií na svete prúdiť do USA, prognózuje EIU.
Naopak do Veľkej Británie prišli vlani priame investície za 14,5 miliardy USD a tvorili tak len 5 % prílevu prostriedkov v Európskej únii (EÚ). „Naše analýzy ukazujú, že postoj Veľkej Británie mimo europriestoru sa v krajine negatívne prejavil na priamych investíciách,“ povedal Daniel Franklin z EIU.
Britskí experti očakávajú, že celosvetové priame investície sa tento rok opäť zdynamizujú. Možno to pripísať posilnenej svetovej ekonomike, zvýšenej dôvere investorov a lepším podmienkam pre cezhraničné fúzie. Tri štvrtiny podnikov, ktoré sa v štúdii skúmali, chce v najbližších 5 rokoch investovať v zahraničí viac ako v období rokov 1999 až 2003.
Podľa štúdie by sa úroveň celosvetových investícií mala tento rok zvýšiť na 755 miliárd USD, čo by znamenalo medziročný nárast o 30 %. V roku 2008 by sa prílev prostriedkov mohol vyšplhať smerom k 1,2 bilióna USD a priblížiť sa tak k rekordnej hodnote z rokov 1999/2000.
Britskí výskumníci však vidia aj riziká, ktoré by mohli uškodiť zotaveniu priamych investícií. Najvyššie je geopolitické riziko. Medzinárodná politická spolupráca, čo je dôležitá podmienka pre zvýšené priame investície, podľa EIU vojnou v Iraku silno utrpela. Globalizácia a zotavenie celosvetových investičných tokov by mohli byť ohrozené, ak by napätie na Strednom východe a iné spory viedli k spiatočníctvu smerom k regionalizmu a protekcionizmu. Informovala o tom rakúska agentúra APA.