Stredoeurópsku investíciu Hyundai/Kia pri Žiline v minimálnom objeme 28 miliárd Sk ohrozuje neochota majiteľov pozemkov odpredať vlastné parcely za úradne stanovenú cenu. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR uvažuje nad podaním návrhu na vyvlastnenie pozemkov vo verejnom záujme.
„V zásade sa dá povedať, že pokiaľ nedôjde k zmene stanoviska súčasných vlastníkov pôdy, alebo nepristúpi vláda k vyvlastneniu pozemkov, projekt Kia je ohrozený. Je ohrozený do takej miery, že môže aj nebyť,“ uviedol dnes na margo pozastavenia výkupu pozemkov minister hospodárstva SR Pavol Rusko. Z potrebných približne 220 hektárov (ha) pôdy sa totiž dosiaľ podarilo vysporiadať iba 48 ha, ktoré štát vykúpil do vlastníctva štátom ovládaných spoločností Govinvest I a Govinvest II hneď v prvotnej fáze výkupu.
Základným problémom nie je podľa Ruska otázka, či sú majitelia pozemkov ochotní predať ich. Problémom je výška ponúkanej ceny. Tá bola stanovená na základe troch nezávislých znaleckých posudkov, vyhotovených podľa metodiky Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline. „Cena sa pohybovala od 103 Sk do 146 Sk,“ konkretizoval ďalej Rusko.
V polovici júna sa pritom počítalo so začiatkom úpravy celej plochy, ktorá mala byť investorom Kia Motors a Hyundai Mobis odovzdaná v priebehu septembra tohto roka. Ak bude vláda nútená pristúpiť k vyvlastneniu pozemkov, realizácia celého projektu sa môže predĺžiť o 5-6 mesiacov.
Hoci Slovensku priamo pokuty z omeškania prípravných prác nehrozia, isté riziko odškodnenia investora podľa Ruska existuje, najmä v súvislosti s rozbehnutými úverovými linkami, ktoré si investor dohodol s financujúcimi bankami.
Petičné výbory občanov, ktorí nesúhlasia s výkupnou cenou svojich pozemkov pre automobilku Hyundai/Kia, sa avizovaného vyvlastnenia neobávajú. Podľa predsedu petičného výboru v Tepličke nad Váhom Dušana Mikulíka je v súčasnosti predčasné hovoriť o vyvlastnení pozemkov vo verejnom záujme. Ako uviedol, zatiaľ totiž nie je splnená základná podmienka takéhoto úkonu, podľa ktorej štát musí pred takýmto krokom vlastniť aspoň 51 % dotknutých pozemkov. Pripomenul tiež, že niektorí vlastníci sa zatiaľ k návrhu výkupu nemohli vyjadriť, pretože ešte len dostávajú listy od spoločnosti Žilina Invest, a.s. s ponukou na vykúpenie, na ktoré môžu reagovať v lehote do 15 dní.
Vlastníci dotknutých pozemkov v súčasnosti podľa Mikulíka už podpisujú zmluvy o právnom zastúpení s nemenovanou bratislavskou advokátskou kanceláriou, prostredníctvom ktorej majitelia chcú docieliť výkupnú cenu ako v priemere ponúkaných 120 Sk za štvorcový meter. Nad vyjadrením Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline, ktorý stanovil cenu pozemkov v intervale od 103 do 146 Sk/m2, neuvažujú, pretože „cena v trhovej ekonomike závisí od dohody predávajúceho a kupujúceho“.