Slovensko a ďalšie nové krajiny EÚ by sa pri lákaní zahraničných investícií nemali orientovať len na krátkodobé výhody pre investorov napríklad v podobe daňových úľav a lacnej pracovnej sily, ale tiež na dlhodobejšie opatrenia, ktoré pomôžu investorov aj udržať. Ide najmä o zvyšovanie produktivity práce či investície do vzdelania a výskumu.
Vyplynulo to z dnešných vyjadrení európskych komisárov pre podnikanie a informačnú spoločnosť Erkkiho Liikanena a Jána Figeľa.
„Osobne si nemyslím, že z dlhodobého hľadiska sú najrozhodujúcejšie veľmi jednoduché a cielené daňové opatrenia,“ povedal na tlačovej konferencii Liikanen s tým, že pozornosť treba venovať aj dlhodobým štrukturálnym výhodám. Ide podľa neho o vysokokvalifikovanú pracovnú silu či dobré dodávateľské siete, ktoré môžu investície v krajine udržať.
Podľa komisára Figeľa sa nemožno sústreďovať len na krátkodobé výsledky, ale tiež dlhodobé ciele. Treba mať na mysli aj vzdelanú populáciu, ktorá „do budúcnosti chce hľadať lepšie uplatnenie ako montáž výrobkov,“ zdôrazňuje Figeľ.
Slovensko podľa neho potrebuje z dlhodobého hľadiska získať investície aj v ďalších odvetviach okrem automobilového priemyslu, najmä v sektoroch s vysokou priadnou hodnotou.
„Bolo dôležité nahradiť chýbajúci strojársky priemysel napríklad automobilovým, ale to nepostačuje, ani dlhodobo, ani z hľadiska celkovej štruktúry hospodárstva. Tento dôležitý segment potrebuje obohatenie o ďalšie, hlavne v sektoroch s vyššou pridanou hodnotou,“ povedal Figeľ. Zdôraznil význam vedy a výskumu, vzdelávania, informačných technológií či elektronických služieb.
Obaja komisári novinárov informovali o budúcnosti priemyselného odvetvia v rozšírenej Európskej únii. Zhodli sa, že rozšírenie o krajiny s bohatou priemyselnou tradíciou tento sektor posilnilo, odvetvie ako také však potrebuje štrukturálne reformy a zvýšenie konkurencieschopnosti.