Tempo rastu HDP Slovenska by sa v tomto roku malo dostať až na 3,8 až 4,4 % a bežný účet platobnej bilancie má skončiť s deficitom len na úrovni 1,2 % HDP.
Vyplýva to z aktualizovaného Menového programu NBS pre tento rok. Centrálna banka tak svoje pôvodné odhady rastu HDP ešte navyšuje o ďalších 0,1 % a zlepšuje tiež výhľad schodku bežného účtu platobnej bilancie, pri ktorom sa pôvodne rátalo s hranicou 2,3 % HDP. Ročná inflácia sa má ku koncu decembra 2004 pohybovať v pásme 5,7 až 7,0 %. Tým centrálna banka výrazne spresnila svoj odhad, nakoľko jej pôvodný inflačný rámec bol stanovený na 5,5 až 7,3 %.
Ako uviedol na tlačovej besede guvernér Centrálnej banky Marián Jusko, aktuálna prognóza rastu HDP zo strany NBS na tento rok bola stanovená bez údajov o jeho vývoji za 1. štvrťrok, ktoré zatiaľ nie sú známe, ale zohľadnila pozitívne očakávania. „Pridanie o jednu desatinu percenta je hlavne spôsobené aj vplyvom očakávaného prílevu priamych zahraničných investícií a priaznivejšieho vývoja exportu za 1. štvrťrok tohto roku. Myslím si, že to navýšenie je pomerne konzervatívne,“ vyjadril sa Jusko. Aktualizovaný Menový program NBS podľa neho zohľadňuje okrem investície Hyundai/Kia už aj zmenu predpokladaného vývoja cien energetických surovín a prognózy vývoja fiškálneho deficitu podľa zámerov schváleného Konvergenčného programu Slovenska.
Ani premietnutie týchto skutočností, ako skonštatoval, však nemalo výraznejší dosah na odhad miery celkovej inflácie za tento rok, ktorej stred intervalu ponechala Banková rada NBS na úrovni 6,4 % a len zúžila inflačný rámec na 5,7 % až 7 %. „Najvýraznejší rozdiel v oblasti inflácie v porovnaní s menovým programom je v jej štruktúre, čo bolo spôsobené presunutím povinného zmluvného poistenia zo sektora regulovaných cien do sektoru trhových služieb,“ spresnil Jusko.
Doterajší vývoj slovenského zahraničného obchodu podľa jeho slov naznačuje pokračovanie priaznivých tendencií, ktoré NBS premietla do približne polovičného zníženia prognózovaného deficitu bežného účtu platobnej bilancie z 2,3 % na 1,2 % HDP.