ČLÁNOK




Dostavba Mochoviec má byť navratná už do 8 rokov a odstráni aj ekologické riziká
26. mája 2004

Investícia do dostavby tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne (EMO) Mochovce v objeme do 50 miliárd Sk sa môže prípadnému súkromnému investorovi vrátiť do 8 až 12 rokov.

Vyplýva to z najaktuálnejšej štúdie Delloite&Touche, o ktorú sa pri presadzovaní dobudovania EMO opiera minister hospodárstva SR Pavel Rusko. Štúdia tiež upozorňuje, že nedostavanie tejto elektrárne môže v budúcnosti vážnym spôsobom zaťažiť financie slovenských firiem ako aj domácnosti, pretože elektrina dovezená zo zahraničia má byť v budúcnosti drahá. Jej nedostatkam bude totiž v najbližších rokoch zasiahnutá celá Európa okrem Francúzka.

Ako vyplýva aj z dodatkovej štúdie Centra pre jadrovú bezpečnosť, nezanedbateľné rizika z nedostavania Mochoviec sú aj z ekologickej oblasti. „Vieme, že musíme v rokoch 2006 až 2008 odstaviť atómovú V1 v Bohuniciach a tiež niektoré zastarané bloky v tepelných elektrarňach Nováky a Vojany. Ak sa to budeme snažiť nahradiť inými tepelnými elektrárňami alebo paroplynom nastane už v rokoch 2012 až 2016 ten stav, že krajina bude prekračovať svoje produkčné limity CO2 z Kiótskeho protokolu,“ hovorí výkonný riaditeľ tohto centra Ľuboš Tomík s tým, že slovenskí producenti nadmerného množstva CO2 si budú musieť v zahraničí nakupovať jeho emisie od iných firiem s ekologickejšou výrobou. SR sa tak bude musieť veľmi rýchlo zapojiť do trhu s emisiami CO2 ako ich nákupca.

EMO podľa Tomíka okrem ekologických výhod prinesú aj lacnejšiu elektrinu pre občanov. „Zdroje na fosílne palivá budú totiž zaťažené novými ekologickými daňami Európskej únie, a to by ľudia dosť pocítili,“ hovorí Tomík. Podľa neho je najnebezpečnejšie spoliehať sa na dovoz elektriny zo zahraničia. „Vlani v lete pri veľkých suchách nastal v celej Európe veľký záujem o nákup voľnej produkcie. V Nórsku a Švédsku ceny elektriny dokonca vyskočili až na desaťnásobok bežnej úrovne a potom to museli tamojšie vlády občanom refundovať,“ pokračuje Tomík.

Minister Rusko na základe pripravených analýz zdôrazňuje, že Slovensko si dostavbou Mochoviec môže výrazne pomôcť v ekologickej oblasti a prípadný investor na tom môže ekonomicky získať. „Pri zvolení vhodnej metodiky odpisov možno v EMO počítať s pozitívnym cash-flow aj pri vývozy elektriny na predsa len menej lukratívne zahraničné trhy,“ upozorňuje Rusko.

Riaditeľ technického odboru Slovenských elektrárni (SE) Andrej Hanzel spresňuje, že zatvorením vyššie spomenutých kapacít v Bohuniciach, Novákoch a Vojanoch krajina príde o výkon na úrovni 1 700 MWh a dostavba dvoch blokov Mochoviec by tento výpadok skresala aspoň o 880 MWh. Podľa Hanzela sa nedá očakávať, že pri takýchto domácich výpadkoch dosiahne krajina výhodnejšie dovozy zo zahraničia. Nedostatky v celej Európe poženú podľa neho medzinárodné transakcie s elektrinou vyššie.

Minister Rusko sa dovozu zo zahraničia obáva, a preto chce záujemcov o privatizáciu SE vyslovene zaviazať, aby ich prebrali aj so záväzkom dostavať Mochovce. Záujem o to by mohli mať ČEZ a vylúčiť sa to nedá ani u ruského RAO JES. Politici zo susedného Rakuska, ktoré je známe odporom k jadrovej energetike, však voči tomu začali rýchlo protestovať. Minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan zatiaľ rakúskym politikom odpovedal iba tým, že je to názor ministra Ruska a nie celej vlády. Akýkoľvek vstup štátu do dostavby Mochoviec je však podľa Ruska vylúčený. Vedenie SE len nedávno informovalo, že na dostavbu EMO eviduje hneď dve ponuky, ktoré vôbec nevyžadujú ani len predaj ich podniku.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

22. 11. 2024

USD 1,041 0,011
CZK 25,358 0,012
GBP 0,832 0,001
HUF 411,130 0,630
CAD 1,456 0,014

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS