Nedostatok ropy, rastúcu nestabilitu na Blízkom východe a zmenu klimatických podmienok na planéte treba zvládnuť kombináciou vhodných opatrení. Tento názor vyslovil v článku pre nemecký Süddeutsche Zeitung americký ekonóm, profesor Kolumbijskej univerzity, riaditeľ Ústave Zeme (Earth Institute) Jeffrey D. Sachs.
Profesor uviedol, že americkú ekonomiku a geopolitickú budúcnosť budú dlhé desaťročia sprevádzať dva dôležité faktory: Závislosť na rope z Blízkeho východu bude predstavovať rastúce riziko. Nikto nevie, ako veľké sú ešte ropné zásoby a čo bude stáť ťažba z nich. Druhým faktorom sú výzvy spojené s moderným energetickým systémom, ktorý destabilizuje klimatické podmienky na planéte.
Sachs sa domnieva, že riešenie kľúčových problémov svetovej energetiky a ochrany životného prostredia prinesie kombinácia vhodných opatrení. Na prvom mieste by mali byť objavy nových ropných ložísk a ich sprístupnenie ťažbe. Bolo by dobré, keby sa nachádzali mimo územia Blízkeho východu. Treba zvyšovať účinnosť spaľovania energetických surovín. Musí sa položiť dôraz na vývoj a výrobu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie a na zodpovedný návrat k využívaniu uhlia. „Naša súčasná stratégia – ktorá ignoruje nadchádzajúce celosvetové znižovanie ropných zásob – sa priveľmi spolieha na Blízky východ a v dôsledku ignorovania využívania fosílnych palív sme sa dostali do slepej uličky. Skutočnosť by nás mala prebrať,“ uviedol ekonóm.
Sachs vidí riešenie v tom, že najväčší konzumenti energie: USA, Japonsko, Európa, Čína a India sa musia dohodnúť na vývoji a využívaní nových technológií, ktoré budú zabraňovať úniku kysličníka uhoľnatého do ovzdušia a svetu dajú k dispozícií hodnotné nové zdroje energie. Treba pritom dbať o to, aby trhová cena energie skutočne odrážala sociálne náklady jej spotreby a vyhovovala početným hospodárskym kritériám všetkých subjektov, ktoré sa podieľajú na jej výrobe i spotrebe.