Slovensko umiestnilo na medzinárodných trhoch v novú emisu desaťročných štátnych euroobligácií v objeme 1 miliarda EUR. Eurobondy platia investorom 4.5% kupón ročne, čo pri emisnom kurze 99.440 predstavuje výnos do splatnosti 4,571 %. Celkový dopyt investorov predstavoval vyše 2.5 mld EUR. Tento výsledok predstavuje oproti poslednej desaťročnej emisii, ktorú krajina vydala v marci roku 2000 s ročným kupónom 7,375%, podstatné zníženie nákladov financovania štátneho dlhu pre slovenskú vládu. Riziková prirážka nad nemecké štátne papiere, ktorou investori oceňujú investície do rizikových aktív sa tak znížila z 2,17% pred štyrmi rokmi na dnešných 0,335%.
Slovensko vďaka tomuto úspechu vlastne prestáva byť krajinou, ktorú investori zaraďujú medzi „emerging markets“ a toto piaznivé ocenenie rizika ho zaraďuje na úroveň blízku rozvinutým krajinám západnej európy. Investori oceňujú úspechy ktoré krajina dosiahla za posledné 4 roky a široký rozsach ambicióznych štrukturálnych reforiem na ktoré sa vláda odhodlala. Reformy daňového a dôchodkového systému už dnes menia Slovensko na vysoko konkurenčnú krajinu priťahujúcu nové a nové investície.
Záujem investorov hľadajúcich výnosnejšie investície do dlhopisov sa presúva ďalej na východ a juh európy, do Rumunska, Bulharska a Chorvátska, ktoré sú kandidátmi na ďalšiu vlnu rozšírenia EU. Investori očakávajú, že pokračujúce reformy v týchto krajinách prispejú k znižovaniu úrokového rozdielu medzi ich dlhopismi a dlhopismi vyspelých krajín. Medzinárodná ratingová agentúra Moody´s hodnotí dlhodobé záväzky slovenskej vlády v zahraničnej mene ratingom A3 čo je štyri stupne nad hranicou investičného ratingu. Rating Standard&Poor´s je o stupeň horší na úrovni BBB+. Ratingový výhľad Slovenska pre záväzky v cudzej mene je podľa Moody´s stabilný a podľa Standard&Poor´s pozitívny. Účastníci trhu očakávajú ďalšiu zaujímavú emisiu zo Slovenska o mesiac. Slovenské elektrárne pravdepodobne ponúknu na eurobondový trh 7-ročné dlhopisy v objeme 200 miliónov slovenských korún.
Autor je špecialista na dlhopisy v strednej a východnej Európe