Minister financií SR Ivan Mikloš je pripravený rokovať so samosprávami o prípadnej garancii minimálneho príjmu z dane z príjmov fyzických osôb, ktorá by im mala v rámci fiškálnej decentralizácie pripadnúť.
Ako uviedol na dnešnej tlačovej besede, ak by bol príjem z tejto dane nižší, ako bude predpokladať štátny rozpočet, vyššie územné celky (VÚC), obce a mestá by mohli dostať rozdiel doplatený. Vyšší výnos z dane by však bol príjmom štátu, upozornil. „Nestanovenie takejto poistky by mohlo mať pozitívny efekt. V záujme samosprávy by bolo, aby bol zdravý ekonomický vývoj na Slovensku a aby sa nerobili opatrenia, ktoré by mohli viesť k poklesu reálnych miezd,“ dodal.
V budúcom roku podľa neho niektoré obce a mestá na fiškálnej decentralizácii oproti dnešnému stavu získajú, niektoré stratia. „V perspektíve troch a ďalších rokov by to malo byť vykompenzované aj tým, ktorí na tom stratia v priebehu budúceho roka, lebo im ponúkame daň, ktorá má najdynamickejší rast,“ konštatoval Mikloš.
Podľa neho je ešte otvorená otázka prípadnej kontroly vlastných príjmov samospráv, ktorými by mali byť daň z príjmov aj cestná daň, Najvyšším kontrolným úradom (NKÚ) SR. „Navrhujeme, aby to pri dani z príjmov tak bolo. Názor samospráv je taký, že na to nevidia dôvod,“ uviedol minister. Podľa neho platí princíp, že prostriedky, ktoré dáva štát najmä na výkon prenesených kompetencií, má mať štát právo kontrolovať aj cez NKÚ. Mikloš je za čo najprísnejšiu kontrolu, podľa neho je však otázne, či je efektívne, aby NKÚ robil kontrolu v 2 900 obciach a mestách. Podľa splnomocnenca vlády pre decentralizáciu Viktora Nižňanského ak sa daň z príjmov zadefinuje ako vlastný príjem samosprávy, miera kontroly by mala byť minimálna. Napríklad z kontroly MF však vyplýva, že zhruba 15 % požiadaviek obcí, ktorým štát koncom minulého roka vyčlenil prostriedky na dofinancovanie školstva, bola neopodstatnená. „Buď boli peniaze žiadané na tie isté veci, alebo na staré záväzky, ktoré z týchto zdrojov nemali byť hradené,“ dodal.
Zákony k fiškálnej decentralizácii môžu jednotlivé subjekty pripomienkovať do konca tohto týždňa. Na budúci týždeň sa podľa Mikloša pripomienkové konanie vyhodnotí a bude prebiehať rozporové konanie. Do konca mája by potom vláda mala schváliť zákon o rozpočtových pravidlách územnej samosprávy, zákon o miestnych daniach, zákon o rozpočtovom určení výnosov dane z príjmov územnej samospráve a tiež nariadenie vlády o rozdeľovaní a poukazovaní výnosu dane z príjmov platenej fyzickými osobami územnej samospráve. „V priebehu júna a septembra až októbra by mohol prebehnúť legislatívny proces,“ uzatvoril minister.