ČLÁNOK




Korunu posilňuje najmä špekulatívny kapitál
29. apríla 2004

Aktuálny ekonomický a menový vývoj v SR podľa Národnej banky Slovenska (NBS) nezaznamenali od posledného rozhodnutia bankovej rady o znížení sadieb podstatnejšie zmeny. Výnimkou bolo podľa centrálnej banky len pokračujúce zhodnocovanie výmenného kurzu koruny a eura, predovšetkým v posledných dňoch. V cenovom vývoji naďalej podľa NBS prevažuje vplyv nákladových faktorov, pričom centrálna banka sleduje signály o oživení domáceho dopytu. Banková rada NBS tak rozhodla v stredu o znížení úrokových sadzieb o pol percentuálneho bodu len s ohľadom na neadekvátne posilňovanie koruny. „Aj po znížení sadzieb NBS existuje naďalej kladný úrokový diferenciál, avšak podstatne nižší,“ skonštatoval guvernér NBS Marián Jusko. NBS bude aj naďalej pokračovať v monitorovaní vývoja kurzu a je pripravená pružne použiť všetky svoje nástroje menovej politiky, pokiaľ kurz koruny nebude zodpovedať vývoju makroekonomických ukazovateľov.

Reakcia ekonomiky na marcové zníženie sadzieb ešte nie je podľa NBS dostatočne identifikovateľná a bude ju možné vyhodnotiť až s dlhším než mesačným časovým odstupom. „Aktuálny makroekonomický vývoj však umožnil centrálnej banke reagovať prioritne na vývoj výmenného kurzu, najmä s ohľadom na pokračujúcu konsolidáciu verejných financií, ako i predpokladaný výrazný pokles miery inflácie pod 4 % v ročnom horizonte,“ uviedol Jusko. Súčasné nastavenie úrokových sadzieb je tak v línii s aktuálnym a očakávaným vývojom inflácie.

Celková aj jadrová inflácia sa podľa NBS v marci na medziročnej báze mierne spomalila. V rámci vnútornej štruktúry inflácie najdynamickejšiu časť spotrebného koša predstavuje podľa centrálnej banky naďalej sektor regulovaných cien. „Ceny potravín zaznamenávajú od začiatku roka pomalší než očakávaný rast, ktorý by sa mal v druhom a treťom štvrťroku zrýchliť, najmä z dôvodu prijatia Spoločnej poľnohospodárskej politiky,“ uviedol Jusko. Ceny obchodovateľných tovarov protichodne ovplyvňuje zvyšovanie cien pohonných hmôt a znižovanie rastu cien položiek obchodovateľných tovarov, ovplyvnených zhodnocovaním výmenného kurzu. Predikcia vývoja inflácie na koniec roka je naďalej v súlade s menovým programom NBS. Naďalej podľa centrálnej banky pretrvávajú riziká vývoja inflácie najmä v prípade volatilného vývoja cien potravín a pohonných hmôt. „Potvrdzuje sa však spomaľovanie dynamiky inflácie, čo sa prejavuje v znižovaní inflačných očakávaní verejnosti,“ skonštatoval Jusko.

Saldo obchodnej bilancie podľa NBS charakterizuje pokračujúce znižovanie kumulatívneho pasívneho salda. „Komoditná štruktúra zahraničného obchodu je ustálená,“ uviedol Jusko. Hlavným faktorom rastu vývozu je automobilový a strojárenský priemysel. Vývoj obchodnej bilancie by mal podľa NBS v nasledujúcich mesiacoch závisieť aj od ďalšieho vývoja ceny ropy, výmenného kurzu slovenskej koruny, ako aj od vývoja investičného dopytu. „V máji by sa však vplyvom bázického efektu malo zaznamenať aj zníženie medziročnej dynamiky exportu,“ uviedol Jusko.

Vývoj vybraných ukazovateľov reálnej ekonomiky vo februári naznačuje podľa NBS po dlhodobejšom poklese, respektíve stagnácii postupné oživovanie domáceho dopytu. Tržby v službách dosiahli vo februári medziročný rast, keď vzrástli najmä tržby v maloobchode, za predaj automobilov a pohonných látok a tržby subjektov zabezpečujúcich dopravné služby. Rast peňažnej zásoby sprevádza podľa NBS rast úverových aktivít obchodných bánk. Úvery sa naďalej koncentrujú do sektora domácností, pričom z hľadiska účelovosti a splatnosti ide najmä o dlhodobé hypotekárne úvery.

Neakceptovateľný je podľa centrálnej banky vývoj slovenskej koruny, ktorá v poslednom období posilnila predovšetkým z dôvodu prílevu krátkodobého kapitálu, respektíve portfóliových investícií. „Prílev krátkodobých zdrojov zo zahraničia iba za prvé tri mesiace presiahol 17 mld. Sk,“ uviedol Jusko. Zhodnotenie kurzu slovenskej koruny voči euru v tomto roku tak prekročilo už 3 % a miera posilnenia za prvé štyri mesiace roka bola vyššia ako za celý predchádzajúci rok 2003. NBS vývoj na devízovom trhu pravidelne vyhodnocuje a v prípade nerovnovážneho vývoja výmenného kurzu je pripravená adekvátne reagovať.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

31. 1. 2025

USD 1,039 0,001
CZK 25,166 0,045
GBP 0,836 0,001
HUF 407,950 0,700
CAD 1,504 0,004

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS