ČLÁNOK




Dzurinda bude trvať na otvorení pracovného trhu
28. apríla 2004

S nezmeneným postojom za otvorenie pracovného trhu súčasným členom Európskej únie (EÚ) ide v stredu na rokovanie vlády premiér Mikuláš Dzurinda. Novinárom v utorok zopakoval, že nepodporuje recipročné opatrenia.

Vláda má v stredu rozhodnúť, či po 1. máji otvorí pracovný trh pre všetky štáty EÚ alebo bude na obmedzenia reagovať protiopatreniami. Ministerstvo práce predkladá vláde oba varianty, prvý označuje za politicky aj hospodársky výhodnejší, pretože väčšina pristupujúcich krajín o protiopatreniach neuvažuje a voľný prístup k zamestnaniu môže byť impulzom pre zahraničných investorov. Vláda by mala zároveň vyjadriť zásadný nesúhlas s obmedzovaním voľného pohybu pracovnej sily a pripomenúť, že obavy z prílevu pracovníkov sa nepotvrdili ani pri predchádzajúcich rozšíreniach. Má tiež apelovať na členské štáty únie, aby nepodliehali predsudkom a vychádzali z reálnych predpokladov migrácie.

Návrh ministerstva neuvažuje o bilaterálnych dohodách, ako ich navrhol predseda zahraničného výboru parlamentu a bývalý hlavný vyjednávač s EÚ Ján Figeľ. SR by podľa neho malo cez dohody o zamestnávaní pomocou kvót a preferenčných povolaní postupne odstraňovať obmedzenia pracovného trhu. Riaditeľka odboru európskej integrácie MPSVR Ľubica Gajdošová však poukazuje na neochotu európskych vlád uzatvárať dvojstranné dohody. Prístupová zmluva im dáva možnosť obmedziť prístup na trh práce na sedem rokov, pričom svoj postup nemusia oznámiť partnerom, ale len Európskej komisii.

Najdlhšie obmedzenia trhu práce ohlásilo Nemecko a Rakúsko, ktoré presadili sedemročné prechodné obdobie do Zmluvy o pristúpení nových členov. Zamestnávanie za rovnakých podmienok ako majú domáci zachovalo len Írsko. Rovnako ako Veľká Británia chce ale obmedziť nárok na sociálne dávky. Francúzsko chce využiť prechodné obdobie päť rokov, ale navrhlo dohodu o výmene odborníkov do 35 rokov na tri až 12 mesiacov s možnosťou predĺženia o pol roka. Dvojročné obmedzenia budú platiť v Belgicku, Fínsku, Grécku, Portugalsku, Luxembursku a Španielsku. Švédsko má rozhodnúť do konca apríla, vláda navrhuje obmedzenia na dva roky.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

2. 1. 2025

USD 1,032 0,007
CZK 25,177 0,008
GBP 0,831 0,002
HUF 412,900 1,550
CAD 1,489 0,006

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS