Prezident Deutsche Bundesbank Ernst Welteke odstúpil zo svojej funkcie. Oznámila to Bundesbanka vo Frankfurte.
Vyvodil tak dôsledky z aféry okolo svojho kontroverzného štvordňového pobytu spolu s rodinou v luxusnom berlínskom hoteli Adlon, ktorý mu zaplatila Dresdner Bank. Tá ho totiž na prelome rokov 2001/2002 pozvala na oslavy zavedenia eura. Minulý pondelok účet 7 661,20 EUR (307 792 SKK) čiastočne zaplatil sám a zvyšok vyrovnala Bundesbanka. Predstavenstvo Bundesbanky označilo požiadavku na Weltekeho odstúpenie vzhľadom na imidž inštitúcie za primeranú.
Samotný Welteke sa vyjadril, že zo svojej funkcie odstúpil, pretože jeho vzťahy s ministerstvom financií boli sporom o zaplatení uvedeného účtu „nenapraviteľne poškodené“. V kópii listu o rezignácii, ktorý už bývalý prezident Bundesbanky zaslal direktóriu aj agentúre Reuters, Welteke uviedol, že na predstavenstvo banky bol vyvinutý hrozivý nátlak, ktorý ho mal vytlačiť z úradu. Ústavou garantovaná nezávislosť centrálnej banky bola poškodená, vyslovil sa ďalej Welteke. „Moja bezúhonnosť a bezúhonnosť Bundesbanky bola neustále znesväcovaná prekrucovaním skutočnosti a falošnými obvineniami,“ dodal na záver.
Nemecká spolková banka (Deutsche Bundesbank – DBB) určila frankfurtského profesora práva, aby preveril odmeny a platby poskytnuté členom predstavenstva DBB.
Bundesbank je v týchto dňoch pod veľkých tlakom, aby čo najskôr ozdravila vnútorné pomery a opravila svoju reputáciu. K tomu má banke pomôcť Theodor Baums, ktorý je riaditeľom inštitútu bankového práva na frankfurtskej univerzite Johanna Wolfganga Goetheho. Baums bude spolupracovať s oddelením vnútorného auditu banky, pričom jeho náplňou bude okrem iného tiež stanovenie nových kritérií v prijímaní darov a výhod.
Na dôvažok sa do kauzy okolo Weltekeho zapojila aj automobilka BMW, ktorá potvrdila, že bývalého riaditeľa Bundesbanky pozvala v roku 2003 do Monte Carla na Grand Prix formule 1. Welteke vtedy strávil noc na palube súkromnej jachty, ktorú si BMW prenajala.
Informovala o tom agentúra DPA a Reuters.