ČLÁNOK




P. Rusko v privatizácii SE pripúšťa výmenu za akcie ČEZ
8. apríla 2004

Ak ČEZ ponúkne v privatizácii Slovenských elektrární (SE), a.s. na výmenu časť svojich akcií, minister hospodárstva SR Pavol Rusko je pripravený sa takouto ponukou vážne zaoberať.

„Je to vec, ktorá je reálna, ktorá má svoje racio,“ uviedol minister na margo možnosti vytvorenia významného stredoeurópskeho hráča s elektrickou energiou, ktorý by sa po získaní prípadnej ďalšej akvizície, napríklad v Poľsku, mohol stať oveľa cennejším subjektom z pohľadu konkurentov na trhu. „Je otázne, či takýto scenár môže byť v ponuke ČEZ výhodný aj pre Slovensko. Ak takúto ponuku dajú, budeme o nej vážne rozmýšľať,“ konkretizoval ďalej minister. „Podmienky vypísaného tendra to umožňujú,“ povedal v rozhovore pre TASR Petr Mitka zo spoločnosti PricewaterhouseCoopers, ktorá je hlavným poradcom vlády pri privatizácii SE.

V súčasnosti štyria z piatich akceptovaných záujemcov o SE uskutočňujú v 21 závodoch SE hĺbkový audit, ktorý potrvá do polovice mája. Britský International Power due dilligence v elektrárňach nevykonáva, pretože ako uviedol pre denník Financial Times, spoločnosť nemá záujem o celé elektrárne. Predkladanie záväzných ponúk na SE ako celok očakáva privatizačný poradca v prvej polovici júna.

Vláda odsúhlasila predaj 66 % akcií SE v súlade s minuloročným rozhodnutím Koaličnej rady 4. februára tohto roku. Podľa schváleného vládneho materiálu sa majú elektrárne privatizovať najprv ako celok. V prípade neúspechu bude možné pokračovať v druhom kole privatizáciou jednotlivých aktív. V rámci privatizácie celých elektrární však nemožno kvôli pokračujúcemu medzinárodnému sporu SR s Maďarskom privatizovať vodnú elektráreň v Gabčíkove. Záujemcovia o celé SE môžu pritom podľa Mitku vylúčiť z ponuky aj havarovanú A1 a predčasne odstavenú V1 v Jaslovských Bohuniciach, ako aj nedostavané bloky 3,4 v Mochovciach.

Podľa zistení TASR sa o elektrárne uchádza český ČEZ, ruský RAO UESR, nemecký E.ON, britský International Power a americký AES. Podľa niektorých mienkotvorných médií v privatizačnom boji figuruje namiesto amerického AES rakúsky Verbund. Po medializácii mien udelil Rusko piatim uchádzačom o SE kódované mená – Dunaj, Gerlach, Chopok, Devín a Kriváň. Vylúčený však podľa Ruska nie je ani vznik privatizačných konzorcií.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

21. 11. 2024

USD 1,053 0,004
CZK 25,346 0,060
GBP 0,833 0,001
HUF 410,500 0,900
CAD 1,470 0,007

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS