Medzinárodné ratingové agentúry ako Standard & Poor’s a Fitch sa bránia pokusom vlád, aby ich činnosť bola pod prísnejšou kontrolou. Za zbytočné pokladajú aj pripravované medzinárodné pravidlá o ich pôsobení, lebo túto problematiku údajne už v dostatočnom rozsahu pokrývajú ich vnútorné predpisy. Informoval o tom nemecký denník Handelsblatt.
Predstaviteľ Fitch v Európe Paul Taylor povedal, že ak by činnosť agentúr nebola pre trhy užitočná, veľmi rýchlo by sa bez nej zaobišli. Tento fakt znamená, že trhy sú tým najreálnejším a najefektívnejším kontrolám pôsobenia agentúr. Podľa Taylora skutočnosť, že medzinárodný trh ratingových služieb ovládajú agentúry Standard & Poor’s, Moody’s a Fitch neznamená, že nejestvuje konkurencia a súťaž medzi nimi. Podľa neho je oveľa väčšia než v minulosti.
Prezident nemeckého Spolkového úradu pre kontrolu poskytovateľov finančných služieb (BaFin) Jochen Sanio povedal, že ratingové agentúry sú mocou, ktorá má byť kontrolovaná. Podľa neho treba, aby pre ich činnosť boli vypracované riadne zásady. Kontrolný orgán by mal dozerať na to, či ich agentúry náležite dodržiavajú.
V Nemecku nie je v poslednom čase s činnosťou ratingových agentúr 100-% spokojnosť. Spoločnosti ThyssenKrupp, Linde, či Deutsche Post zaznamenali zhoršenie svojho ratingu, hoci podľa ich predstaviteľov na to neboli dostatočné dôvody. Firmy si teraz požičiavajú kapitál na finančných trhoch za zhoršených podmienok.
Komisia medzinárodnej Organizácie dozorných orgánov nad cennými papiermi (IOSCO) vypracúva zásady pre činnosť ratingových agentúr, Code of Conduct.
Predstavitelia ratingových agentúr bránia svoje doterajšie postavenie aj tvrdením, že stanovenie ratingu je skôr umeleckým ako presným vedeckým výkonom. Domnievajú sa, že sa ťažko nájdu nástroje na to, aby sa nejakým spôsobom dalo kontrolovať slobodné vyjadrovanie názorov.