Štyridsaťtri dni pred rozšírením Európskej únie spĺňajú kritériá plnej zrelosti na vstup do nej z ôsmich krajín strednej a východnej Európy (KSVE) tri: Estónsko, Slovinsko a Česko; Slovensko je medzi nimi predposledné pred Litvou. Uviedla to vo svojej najnovšej správe Deka-Bank (DCEI). Zrelosť pripravenosti na vstup do EÚ sa pokladá za dostatočnú, ak krajina dosahuje 80 % priemernej úrovne „starých“ členov spoločenstva v štyroch oblastiach: monetárnej, fiškálnej, reálnej hospodárskej a inštitucionálnej.
Slovensko dosiahlo podľa hodnotenia DCEI celkovú 72-% zrelosť. V monetárnej oblasti sme potrebnú úroveň už dosiahli, 85 %, vo fiškálnej zaostávame, 65 %, rovnako aj reálnej hospodárskej, 60 %, v inštitucionálnej sme už na potrebnej 80-% výške..
Okrem Slovinska, ktoré je vo všetkých ukazovateľoch na 80-% úrovni a vyššie, ostatné KSVE majú ešte niektoré nedostatky. Estónsko zaostáva v reálnej hospodárskej oblasti, 75 %, Česko má nedostatky vo fiškálnej politike, 65 %, Poľsko sa borí s problémami vo fiškálnej a reálnej hospodárskej sfére, kým Maďari nedostatočne zvládajú fiškálnu a monetárnu problematiku.
Správa uvádza, že vedúcu trojku stíha pätica krajín na čele so Slovenskom a Litvou. Za posledný rok urobilo Slovensko v plnení konvergentných kritérií najvýraznejší pokrok. V monetárnej oblasti sa zlepšilo jeho hodnotenie pre subsféry inflácie, úročenie trhového kapitálu a rastu úverov. Oceňuje sa aj pokles jeho deficitu štátneho rozpočtu. V reálnej hospodárskej oblasti boduje SR rastom hrubého domáceho produktu na obyvateľa, poklesom podielu poľnohospodárstva na celkovej hodnote národného produktu a znižovaním miery nezamestnanosti.
Správa uvádza aj údaje o raste pripravenosti krajín na vstup do EÚ od roku 1995. V ňom Slovensko dosahovalo 57 % priemeru EÚ, kým Česko 72 %, Maďarsko iba 34 %. V tom roku bolo za nami o percento aj Slovinsko. Jeho pripravenosť je však teraz 82-%, Česka 80-%, Estónska 82-%, Poľska 74-%, Maďarska 73-%, Lotyšska 73-%, Slovenska 72-% a Litvy 69-%. Bulharsko, ktoré je v druhej vlne uchádzačov o vstup do EÚ, bolo pred deviatimi rokmi na 24-% úrovni pripravenosti, kým teraz už dosiahlo jej 60-% úroveň. Rumunsko dosiahlo za toto obdobie rast 14 % a Chorvátsko, ktoré vo východiskovom roku porovnávania mala 47-% pripravenosť, vlani zaznamenalo pokles z úrovne 54 % na súčasných 47 %.
Informoval nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.