Európska komisia (EK) v snahe vyrovnať sa reakcii americkej legislatívy na škandál v spoločnosti Enron, oznámila sprísnenie pravidiel pri vykonávaní vnútorného auditu firiem. EK by tým chcela úspešnejšie bojovať proti niektorým typom podnikových podvodov.
Pod nátlakom podnikových škandálov zaviedol Washington v roku 2002 prísnejšie pravidlá pri riadení účtovníkov a požadoval od všetkých mimoamerických audítorských firiem, aby tieto pravidlá dodržiavali.
Pravidlá, predstavené výkonnými orgánmi Európskej únie (EÚ) po veľkých škandáloch v holandskej obchodnej firme Ahold a talianskom potravinárskom koncerne Parmalat, by mali pomôcť k priblíženiu požiadaviek a pravidiel, ktoré používa americká legislatíva.
„Naším cieľom je zabezpečiť, aby štandardy a postupy, ktoré sa používajú pri omyloch v EÚ, boli ekvivalentné k štandardom, ktoré sa používajú v USA,“ povedal technický riaditeľ londýnskej Asociácie certifikovaných účtovníkov Roger Adams.
Nové návrhy by mali ukončiť samoreguláciu pre profesie účtovníkov a audítorov zavedením nezávislých orgánov, ktoré budú riadiť účtovníkov v každom členskom štáte EÚ. Zároveň sa zvýši aj spolupráca medzi riadiacimi orgánmi EÚ, vytvoria sa komisie audítorov pre všetky firmy kótované na burze, zavedie sa povinná rotácia audítorov a vyššie sankcie pre účtovníkov, ktorí porušia pravidlá.
Odrážajúc pravidlá používané v USA, bude nový návrh požadovať, aby sa všetky mimoeurópske audítorské firmy, vrátane amerických, zaregistrovali v príslušnom členskom štáte EÚ, kde vykonávajú svoju činnosť.
Informovala o tom agentúra Reuters.