Ruský prezident Vladimir Putin zníži byrokraciu, povzbudí drobné podnikanie a pokúsi sa uvoľniť chronickú závislosť krajiny od exportu ropy s obnovenou energiou, ak dnes vyhrá ruské prezidentské voľby a začne sa jeho druhé funkčné obdobie, domnievajú sa analytici.
Počas svojho prvého funkčného obdobia Putin stabilizoval ekonomiku, ktorú stále zaťažuje domáci dlh z roku 1998, zmodernizoval byzantský daňový systém a vytvoril legálnu základňu pre vlastnícke práva. Teraz by chcel v priebehu 10 rokov zdvojnásobiť veľkosť ekonomiky, zlepšiť osud tretiny Rusov, ktorí žijú v chudobe a znížiť závislosť Ruska od exportu ropy a kovov.
Kompletná rekonštrukcia jeho kabinetu v utorok viditeľne posilnila liberálnych ekonomických reformátorov a dala silný signál, že Putin je pevne rozhodnutý presadiť reformy.
Podľa analytikov bude Putin v najbližších 4 rokoch pri presadzovaní reformného programu čeliť odporu mamutej, nehybnej a často skorumpovanej byrokracie. Najvyššou prioritou je oslobodiť drobné podnikanie, ako aj založiť moderný bankový systém, ktorým by mohli prúdiť úvery pre vyhladovanú ekonomiku. „V niektorých častiach krajiny peniaze nadmerne pretekajú a v iných sa nedajú získať,“ povedal šéfekonóm Svetovej banky v Moskve Christof Ruehl. Podľa neho nedostatok kanálov na sprostredkovanie úverov limituje rast.
„Priority vlády sú správne,“ povedal predstaviteľ medzinárodnej organizácie, ktorý nechcel byť menovaný. „Budeme svedkami administratívnych reforiem a pohybov v bankovom sektore,“ tvrdí. Podľa neho však proti znižovaniu kompetencií v civilnej službe a vo vláde vznikne prudký odpor. „Jednou vecou je zmena práva, ale celkom iná vec je jej implementácia.“
Ekonómovia predpovedajú Rusku tento rok hospodársky rast vo výške 6 % až 7 %, po tom, ako krajina vlani zaznamenala 7,3-% rast HDP podporený vysokými cenami ropy. Keďže Rusko je vydané na milosť exportným cenám ropy a surovín, bude vraj ťažké dosiahnuť Putinove vízie rastu. Len málokto však spochybňuje, že Putin zostavil svoj kabinetný tím, aby presadil ekonomické reformy. Podľa Chrisa Granvilla z United Financial Group je reformný tím súdržnejší a má potenciálne efektívnejšiu konfiguráciu, ako v predchádzajúcich vládach.
Absolútnym kontrastom oproti prvej Putinovej administratívy je úloha vplyvu veľkých podnikateľov na verejnú mienku. Kedysi mocní ruskí oligarchovia, ktorí v 90. rokoch získali moc nad Kremľom, sa po zatknutí ropného magnáta Michaila Chodorkovského ocitli v nemilosti a podľa analytikov sa ich vplyv veľmi znížil. Informovala o tom agentúra Reuters.