Ministerstvo financií (MF) SR vo východiskách budúcoročného štátneho rozpočtu počíta pre domácich poľnohospodárov iba so 45-% priamymi agrárnymi platbami.
Podľa pravidiel Európskej únie (EÚ), ktoré boli prijaté pre agrosektor novoprijímaných krajín, môžu noví členovia budúcoročné platby svojich farmárov z vlastných rozpočtov navýšiť až na 60 % priemeru spoločenstva. Okrem toho vyššie, až 52,5-% priame platby slovenskí poľnohospodári od štátu získavajú už aj v súčasnom roku.
Minister financií SR Ivan Mikloš však upozorňuje na to, že aj pri nižších, iba 45-% budúcoročných platbách bude slovenský agrorezort disponovať väčším objemom zdrojov, ako je tomu tento rok, keď sú platby až 52,2-%. Zdroje tohto rezortu sa totiž podľa neho medziročne zvýšia o 12,3 % z 18,7 až na 21 miliárd Sk, aj keď to ovplyvňuje skutočnosť, že v tomto roku sa Slovensko k štedrejším zdrojom EÚ dostane až od mája. „Samozrejme bude o tom ešte diskusia a predpokladám, že rezort pôdohospodárstva bude asi navrhovať, aby to percento bolo vyššie,“ dodáva Mikloš.
Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Ivan Oravec považuje zníženie budúcoročných platieb len na úroveň 45 % za absolútne neprijateľné. „Únia nám tento rok dala iba 25-% platby, ale národný doplatok ich navyšuje na 52,5 %. Je neprijateľné, aby nám budúci rok dala únia už vyššie 30-% platby, ale naša vláda ich doplatí len na 45 %. Urobíme všetko preto, aby sme dostali až maximálne možné 60-% platby,“ hovorí Oravec s tým, že pri 45-% návrhu, ktorý prezentuje minister financií, je udržanie konkurencieschopnosti nemožné a trh bude zaplavený zahraničnými producentmi.
Na ministrom zdôrazňované viac ako 12-% navýšenie budúcoročných zdrojov rezortu pôdohospodárstva Oravec reaguje tým, že podnikateľom na pôde to až tak nepomôže, nakoľko veľká časť týchto zdrojov pôjde na environmentálne projekty. „Pri iba 45-% platbách zostáva faktom, že na priamu podporu podnikania na pôde dostane menej ako v tomto roku. My sa nebojíme konkurencie ako takej, ale bojíme sa veľmi nerovnakých podmienok,“ dodáva Oravec.
Už aj vlani pritom okolo priamych platieb pre poľnohospodárov vznikla veľká nielen odborná, ale aj politická diskusia. Prvý návrh MF pre tohtoročné platby znel len na úrovni 40 % priemeru EÚ, ale hlavne po tlaku koaličnej SMK sa platby napokon upravili na už spomenutých 52,5 %.