Po obžalovaní bývalého výkonného riaditeľa energetickej firmy Enron Corp. Jeffreyho Skillinga je osud jeho niekdajšieho šéfa, zakladateľa Enronu Kennetha Laya, asi najzaujímavejšou otázkou v stupňujúcom sa federálnom vyšetrovaní podvodov spoločnosti. Bývalí zamestnanci vo štvrtok povedali, že by boli radi, ak by vyšetrovatelia vzniesli žalobu proti Layovi, hoci niektorí za hlavného vinníka považujú Skillinga. Právni experti a tí, čo s Layom spolupracovali, však považujú za nepravdepodobné, že by Skilling odhodil tvrdenie o svojej nevine, spolupracoval s vyšetrovateľmi a pomohol im pokračovať v procese proti Layovi.
Podľa bývalého federálneho vyšetrovateľa Roberta Mintza, Skillingovo obvinenie neindikuje jasne zločin a je „skôr rozptýlené než sústredené“. Naopak, predchádzajúca žaloba bývalého finančného šéfa Andrewa Fastowa uvádzala podvod v niekoľkých čiastkových transakciách. Fastow sa priznal k vine a za spoluprácu dostal 10-ročný trest.
Skilling tvrdil, že je nevinný v 35 prípadoch podvodu, sprisahania, nelegálneho využitia informácií a v iných obvineniach. Obrátil sa na FBI a bol prepustený na kauciu vo výške 5 miliónov USD (159,3 milióna Sk). Skilling nikdy neustúpil zo svojho verejného vyhlásenia, že jeho náhle odstúpenie v auguste 2001 z postu výkonného riaditeľa, ktorý zastával len 6 mesiacov, bolo len z osobných dôvodov. Spoločnosť v decembri 2001 zbankrotovala, čo podnietilo pokračujúce federálne vyšetrovanie ziskov spoločnosti.
Skilling je 28. vysokým predstaviteľom obvineným v prípade od začiatku dvojročného vyšetrovania škandálu, ktorý ako prvý otriasol americkými kapitálovými trhmi. Úrady Skillinga obvinili spolu s bývalým účtovným šéfom Enronu Rickom Causeym z manipulácie účtovných kníh Enronu, aby firma splnila wallstreetske očakávania štvrťročného zisku, a z opakovaného klamania analytikov a audítorov, aby podvod zakryli. Enron bol siedmou najväčšou americkou spoločnosťou a Lay mal úzke politické väzby na amerického prezidenta Georgea W. Busha. Informovali o tom agentúry AP a Reuters.