Svetová banka (SB) v pravidelnej ročnej správe o vývoji ruskej ekonomiky v uplynulom období a jej budúcnosti vyjadrila názor, že krajina za desať rokov nedokáže zvýšiť hodnotu svojho hrubého domáceho produktu o 100 %. Bol to jeden z cieľov prezidenta Vladimíra Putina, ktorý sa usiluje o zvýšenie životnej úrovne ruského obyvateľstva.
Predstaviteľ SB v Moskve Cristoph Rule dnes pri predstavovaní správy na tlačovej konferencii povedal, že je ťažké preveriť reálnosť tohto cieľa, lebo nebol stanovený rok, ktorý by mal byť pre dosiahnutie takého mohutného rastu ekonomiky východiskovým. Ak by ním mal byť rok 2002, potom sú tieto šance na splnenie direktívy nulové.
Rule poznamenal, že viac ho znepokojuje skutočnosť, že sa v Rusku už 1,5 roka neuskutočnili nijaké štrukturálne reformy. Podľa neho vysoké ceny surovín, najmä ropy a plynu, zabezpečujú krajine vysoké prírastky v hospodárstve. Podľa predstaviteľa SB by sa práve toto priaznivé makroekonomické prostredie malo využiť na realizovanie dôležitých hospodárskych a sociálnych reforiem.
Ekonómovia však upozorňujú, že veľká závislosť Ruska na vývoze surovín robí krajinu ľahko zraniteľnou, ak dôjde k náhlemu poklesu ich cien na svetovom trhu. Oficiálne vládne zdroje uvádzajú, že ropa a plynu majú 9-% podiel na ruskom HDP. Avšak Centrálny štatistický úrad krajiny súčasne uvádza, že podiel týchto komodít na ruskom vývoze je 20-%. Táto záhada je vysvetliteľná len tým, že veľké domáce firmy majú rozdielne ceny pre ten istý tovar. Vnútri firmy ho výrobca predajcovi dodáva lacno, aby nemuseli odvádzať vysoké dane a exportér ho potom dodáva na trh v zahraničí za svetové cenu.
Informovali ruské internetové noviny Gazeta.ru.