Na súde týkajúcom sa finančných podvodov v americkej firme Computer Associates International jeden jej z bývalých šéfov Lloyd Silverstein priznal maniplácie so štvrťronými ukazovateľmi v účtovníctve firmy. Podľa slov obvineného, ktorý sa rozhodol pre spoluprácu so súdom, manažéri firmy nielen prehliadli podobné porušovanie zákonov, ale sami pri tom pomáhali. Píše o tom denník The Wall Street Journal.
Vyšetrovanie americkej SEC (Securities And Exchange Commison – Komisie pre cenné papiere a burzy) proti Lloydovi Silversteinovi, americká spoločnosť, ktorá je významným dodávateľom programového vybavenia v USA používala schému označovanú dozornými inštitúciami ako schéma „mesiac s 35 dňami“. Štvrťročné výkazy registrujúce dokončené kontrakty sa z účtovného hľadiska neuzatvárali, čím sa umelo zvyšovali tržby a účtovný zisk podniku.
Celková hodnota umelo zvyšovaných ukazovateľov presiahla od 31. marca 2000 sumu 1 mld. USD. Napríklad len v druhom štvrťroku roku 2000 bola tretina všetkých tržieb spoločnosti vykazovaná na základe virtuálnych údajov.
Vyšetrovanie vo veci Computer Associates International pokračovalo viac ako dva roky.
Vyšetrovanie vo veci podvodov sa pohlo z mŕtveho miesta len kvôli tomu, že jeden z manažérov spoločnosti sa priznal. Lloyd Silverstein odpracoval vo firme 15 rokov. Vo firme fungoval ako viceprezident pre financie. Práve on mal na starosti informácie o celkových tržbách spoločnosti a bol priamo podriadený finančnému riaditeľovi spoločnosti.
Ako sa priznal Lloyd Silverstein, porušovanie zákonov, ktoré upravujú účtované postupy firiem, ktorých akcie sú na verejných trhoch, sa dialo od roku 1998 až do roku 2000. Finanční manažéri pritom súčasne informovali obchodným agentom už po skončení kontraktov, že štvrťročné výkazy ešte istý čas nebudú uzavreté.
V októbri minulého roka keď vnútrokorporátna kontrola zistila stopy po stopách zneužívania zákonov, L. Silverstein abdikoval z funkcie.
L. Silverstein oznámil federálnym úradníkom, že niektorí nemenovaní manažéri spoločnosti mu radili uviesť vyšetrovateľov do omylu. Predstavitelia vyšetrovania predpokladajú, že priznanie L. Silvesteina nie je bodkou za prípadom. „Je to len prvý krok vo vysvetlení okolností podvodného spiknutia, ktoré malo zmiesť Ministerstvo spravodlivosti USA a SEC „myslí si jedna z predstaviteliek prokuratúry.
Computer Associates International vydala vyhlásenie, v ktorom sa hovorí, že korporácia v pravý čas našla stopy po machináciách L. Silversteina a poskytla ich vyšetrovateľom. Korporácia vyjadrili pripravenosť spolupracovať s vyšetrovateľmi. Momentálne v nej prebieha kontrola účtovných výkazov audítormi, ktorá by mala určiť to, či je potrebné revidovať účtovné výkazy a na ich základe hospodárske výsledky. SEC chce svojim vyšetrovaním dosiahnuť udelenie L. Silversteinovi takej sankcie, na základe ktorej nikdy viac nebude môcť pracovať v pozícii manažéra v spoločnosti, ktorej akcie sa obchodujú na verejnom trhu.