Nový zákon o dani z príjmov, ktorým sa v SR od januára zaviedla jednotná 19-% sadzba, označila odborná verejnosť v projekte Hodnotenie ekonomických a sociálnych opatrení (HESO) inštitútu INEKO za najprínosnejšie opatrenie v 4. štvrťroku 2003.
Nezávislí ekonomickí analytici, odborní žurnalisti, podnikatelia, zástupcovia akademickej obce, stavovských a mimovládnych organizácií ho označili za jeden z najvýznamnejších a najreformnejších zákonov za posledné roky. „Zákon bude mať pozitívny vplyv na viaceré oblasti, čo sa najvýraznejšie prejaví v strednodobom horizonte,“ uvádza sa v záveroch projektu. Relatívne nízka rovná daň a jednoduchý daňový systém bez neprehľadných výnimiek a komplikovaných zákonných ustanovení oživia podľa odborníkov hospodárstvo.
Z ďalších opatrení bol pozitívne hodnotený nový zákon o obchodnom registri. Norma podľa odborníkov zlepší podnikateľské prostredie, vytvorí väčšiu flexibilitu, zníži korupciu a uľahčí a urýchli vstup na trh pre nové podnikateľské subjekty. Novelu zákona o rozpočtových pravidlách vnímali respondenti ako krok smerujúci k zvýšeniu miery transparentnosti a efektívnosti hospodárenia s verejnými zdrojmi. Zmena zákona bola podľa nich nevyhnutná, pretože bez nej by bolo zložité držať rozpočet vo vymedzených parametroch.
Novela zákona o správe daní a poplatkov zavádza podľa odborníkov prehľadnejšie, ale súčasne aj prísnejšie pravidlá do vzťahu daňovník a daňový úrad. „Za veľmi účinné je možné označiť zverejňovanie daňových dlžníkov, pozitívom je aj výhľad podávania daňových priznaní elektronickou cestou, aj keď tu je certifikácia podpisu prekážkou okamžitého zavedenia tejto možnosti,“ konštatuje správa.
Väčšina odbornej verejnosti privítala schválenie zákona o starobnom dôchodkovom sporení a teda vytvorenie kapitalizačného piliera. „Bez dôchodkovej reformy by doterajší solidárny priebežný systém bol za niekoľko rokov neudržateľný. Viacpilierový dôchodkový systém diverzifikuje riziká – tak ekonomické, ako aj politické,“ uvádzajú odborníci. Hodnotiaca komisia vyjadrila kritický názor na schválené ustanovenie zákona, ktoré určuje povinnosť investovať minimálne 50 % objemu hodnoty majetku dôchodkových fondov na domácom kapitálovom trhu. „Takto sa budú podporovať neefektívne investície. Menšia flexibilita investovania dôchodkových fondov bude mať za následok nižšie výnosy, a teda aj nižšie dôchodky,“ upozorňuje správa. Zákon o službách zamestnanosti a nové nástroje aktívnej politiky trhu práce, ktoré norma prináša, boli vnímané pozitívne ako príspevok k ďalšiemu znižovaniu počtu nezamestnaných. Pozitívom je potieranie čiernej práce, a tým pádom aj fiktívnej nezamestnanosti.
Naopak, za najhoršie opatrenie posledného štvrťroku 2003 označili odborníci priame platby slovenským poľnohospodárom vo výške 52,5 % priemeru úrovne EÚ. „Ide o nesystémový krok ťažko pochopiteľnej štátnej subvencie súkromného sektora. Daňoví poplatníci financujú niečo, z čoho nemajú prakticky žiadny osoh,“ myslia si odborníci. Paradoxne môžu priame platby namiesto zvyšovania konkurencieschopnosti poľnohospodárskych firiem na dotovanom spoločnom trhu EÚ oslabiť ich snahu a motiváciu na zvyšovaní efektivity produkcie a rastu vlastnej konkurencieschopnosti.
Zriadenie Univerzity J. Selyeho v Komárne podľa viacerých respondentov znamená znižovanie kvality vzdelávania. Mnohé vysoké školy majú problém s nedostatkom kvalitných pedagógov, a práve budovanie nových vysokých škôl môže odčerpať určitú časť prostriedkov na ich lepšie odmeňovanie a udržanie na školách.
Podľa hodnotiacej komisie odborníkov je zastavenie disciplinárneho konania proti Francúzsku a Nemecku za porušenie rozpočtových pravidiel Radou ministrov veľmi zlou správou a negatívnym signálom nielen pre terajšie členské štáty EÚ, ale aj pre pristupujúce krajiny.