Zjednotenie Nemecka sa v hospodárskej oblasti skončilo neúspechom. Tento názor vyjadril prezident renomovaného mníchovského hospodárskeho ústavu IFO Hans-Werner Sinn. Vývoj na východe Nemecka je „horší a katastrofálnejší“, než v roku 1990 predpovedali najväčší pesimisti. Sinn je presvedčený, že mzdy v Nemecku už nemôžu rásť; oveľa naliehavejšie je, aby klesli. Je to jediná cesta, aby krajina zostala schopná konkurovať východoeurópskym krajinám s lacnou pracovnou silou.
Očakávaný „samonosný vývoj“ sa v nových spolkových krajinách nedostavil. Rozdiely medzi západom a východom Nemecka sa zväčšili. „Celková spotreba v nových spolkových krajinách, čo sa týka investorov, domácností a štátu, prevyšuje celkovú výrobu o 45 %,“ uviedol prezident ústavu. Takýto percentuálny rozdiel medzi vlastnou výrobou a vlastnou spotrebou sa ešte nikdy v dejinách civilizácie nevyskytol.
Sinn kritizoval, že mzdy v nových spolkových krajinách po zjednotení Nemecka rástli rýchlejšie ako produktivita práce. V súčasnosti sú mzdy vo východnom Nemecku len o 25 % nižšie ako v západnej časti krajiny, preto mnohí výrobcovia odchádzajú z tejto časti štátu radšej do zahraničia. Ak sa má zabrániť ďalšiemu rastu nezamestnanosti, hodinová mzda v Nemecku musí klesnúť. Dá sa to dosiahnuť aj tak, že sa bude viac pracovať za doterajšiu mzdu.
Teraz platí štát „peniaze za ničnerobenie“. Ide o podpory pre nezamestnaných a sociálnu výpomoc, ktoré sú chápané ako náhrady mzdy. Podľa Sinna v tomto prípade vystupuje štát ako konkurent na trhu práce.
Informoval rakúsky denník Die Presse.