Po zvýšení obáv obyvateľov z ďalšieho vývoja ekonomiky Slovenska na konci minulého roka sa ich spotrebiteľská nálada v januári 2004 mierne zlepšila. Indikátor spotrebiteľskej dôvery bol oproti minulému roku optimistickejší. Vyplýva to z informatívnej správy s názvom Spotrebiteľský barometer, ktorú dnes vláda SR vzala na vedomie.
V porovnaní s decembrom 2003 došlo pri 13 z 15 sledovaných indikátorov k zlepšeniu. Nepriaznivý vývoj zaznamenalo len hodnotenie vývoja cenovej hladiny a posudzovanie podmienok pre veľké nákupy. Podľa mienky 32 % respondentov totiž v súčasnosti nie je správny čas na veľké nákupy.
Podľa názoru 9 % opýtaných sa hospodárska situácia na Slovensku za posledný rok zlepšila, 25 % odpovedajúcich si myslí, že je rovnaká a menej ako dve tretiny (63 %) sú presvedčené o jej zhoršení. Oproti prieskumu v januári 2003 tak stúpli kritické hlasy občanov o 8 percentuálnych bodov. V očakávaniach do budúcnosti sa 14 % opýtaných vyjadrilo, že v priebehu nasledujúceho roka sa hospodárska situácia v SR zlepší, pričom 61 % oslovených počíta s jej zhoršením. Oproti minulému roku tak došlo k poklesu pesimistických vyjadrení o 3 percentuálne body.
Podľa výpovedí 13 % respondentov sa finančná situácia domácností v priebehu minulého roka zlepšila. Naopak, viac ako 54 % opýtaných zaznamenalo celkové zhoršenie svojich finančných pomerov. Podľa vyjadrení 10 % odpovedajúcich sa v tomto roku finančná situácia domácností vcelku zlepší, 62 % respondentov ráta so zhoršením.
V prieskume 36 % uviedlo, že v ich domácnosti sporia, 38 % vystačí s finančnými prostriedkami od výplaty k výplate a 25 % má dlhy alebo žije z úspor. Podiel domácností s deficitným domácim rozpočtom sa v januári zvýšil o 2 percentuálne body. Viac než štvrtina očakáva, že sa im v blízkej budúcnosti podarí usporiť nejaké finančné prostriedky, čím sa oproti minulému roku situácia zlepšila.
Čo sa týka veľkých nákupov má 13 % odpovedajúcich v úmysle minúť v nasledujúcom roku vyššiu finančnú čiastku než predtým, tretina opýtaných rovnakú ako doteraz a 19 % domácností očakáva, že minie väčšiu sumu peňazí na stavebné úpravy bytu. Výsledky tak indikujú o niečo zvýšený záujem o investovanie. Kúpiť alebo stavať dom, chalupu alebo chatu totiž v tomto roku plánujú 4 % domácností. Kúpiť auto má v priebehu nasledujúceho roka v úmysle spolu 6 % domácností.
Počas nasledujúcich 12 mesiacov 9 % oslovených občanov predikuje pomalšie zvyšovanie cien ako doteraz a takmer polovica predpokladá v porovnaní so súčasným stavom rýchlejšie zvyšovanie cien. Nezamestnanosť v SR sa v nasledujúcich 12 mesiacoch podľa názoru 22 % respondentov zníži, podporu necelej tretiny získala neutrálna odpoveď, podľa viac ako 42 % odpovedajúcich dôjde k jej zvýšeniu. Frekvencia pesimistických očakávaní sa tak medziročne znížila o 14 percentuálnych bodov.
Aj vo väčšine členských štátov EÚ prevládala v januári nedôvera nad dôverou. Hodnoty indexu spotrebiteľskej dôvery sa pohybovali v intervale od -37 do +11. Kladné boli namerané vo Fínsku, Dánsku, Švédsku a Luxembursku, naopak, kritickí boli najmä Portugalci. Hodnota súhrnného koeficientu zistená na Slovensku na úrovni -32 bola pritom priaznivejšia ako v Portugalsku a Grécku.
Nedôveru pociťujú aj obyvatelia budúcich krajín EÚ. Najpriaznivejšie výsledky boli dosiahnuté v Litovskej republike, najkritickejšie v Maďarsku a na Cypre. Obe krajiny mali po prvýkrát nepriaznivejší výsledok ako Slovensko a po prvýkrát sa ocitli na konci rebríčka. V budúcich členských štátoch ako celku sa však spotrebiteľská atmosféra oproti decembru 2003 zlepšila.