Európska centrálna banka (ECB) by sa nemala spoliehať na intervenciu na devízových trhoch, aby oslabila euro voči doláru. Tento názor zastáva skupina ekonómov známych ako ECB-observer (pozorovatelia ECB). Ich stanovisko bolo uverejnené v pondelok vo Frankfurte nad Mohanom, kde sídli ECB. Intervencie na devízovom trhu zamerané na oslabenie eura vyžadujú expanzívnejšiu peňažnú politiku ECB a ohrozujú cenovú stabilitu.
Pozorovatelia žiadajú, aby sa na nadchádzajúcom stretnutí ministrov financií priemyselne najvyspelejších štátov v Boca Raton nehovorilo na tému primeraných výmenných kurzov. Nestotožňujú sa s názorom, že deficit obchodnej bilancie USA je privysoký. Podľa hlavného ekonóma Barclays Capital v Európe Thorstena Polleita by pre svetovú konjunktúru nebol problematickejší scenár, než nižší deficit zahraničného obchodu Spojených štátov.
Ekonómovia sa prihovárajú za pružnejšie výmenné kurzy ázijských mien, aby ťarchu poklesu dolára nemuselo znášať len euro.
Skupina ekonómov radí ECB a americkému Fedu, aby sa zaoberali problematikou nadbytočnej likvidity a túto otázku posudzovali vážne. Podľa nich nadišiel čas, aby obe centrálne banky vydali signál, ktorý by naznačil, že sa obdobie stabilizácie kurzov začalo. Americká centrálna banka by mala zvýšiť úroky ako prvá a po nej by mala rovnaké opatrenie prijať aj ECB. V Európe by k tomuto kroku malo dôjsť v lete.
Pozorovatelia predpokladajú, že v EÚ bude inflácia tento rok 2,1 % a na budúci rok 2,2 %. Kurz dolára a eura by mal byť 1,20 ku 1 pri zvýšení úrokových mierach ECB zo súčasných 2 na 3 %. Ani výmenný kurz dolára a eura v pomere 1,30 ku 1 by prognózu inflácie v Európe nezmenil.
Členmi skupiny ekonómov ECB-observer sú Thorsten Polleit, Wim Körsters z Ruhrskej univerzity v Bochume, Martin Leschke z Univerzity Bayreuth a Ansgar Belke z Univerzity Hohenheim.
Informoval nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.