ČLÁNOK




Predpoveď silného rastu pre strednú a východnú Európu
31. januára 2004

Rast krajín vstupujúcich do EÚ bude podľa odhadov dvojnásobne až trojnásobne rýchlejší, než sú hodnoty pre krajiny západnej Európy, avšak vo výhľade týchto krajín to nebude znamenať úľavu pre ich vysoké rozpočtové deficity, uvádza najnovšie štvrťročné vydanie predpovedí Davidsonovho inštitútu pre vznikajúce trhy (DIEMF). Medzičasom bude ruská prosperita upadať spolu s klesajúcimi cenami ropy, nakoľko cenový dopad znižuje tvrdosť v celej ruskej ekonomike viac ako vo väčšine krajín produkujúcich ropu. Táto predpoveď je najnovšie aktualizovaným ekonomickým odhadom pre Strednú a Východnú Európu ako aj Rusko a pripravuje ju Inštitút Williama Davidsona pri Michiganskej univerzite.

Nezamestnanosť zostáva vo väčšine krajín spadajúcich pod sledovanie DIEMF vysoká, čo by mohlo zhoršiť deficity príslušných vlád. Vzostup bánk a pomerne nový fenomén v podobe veľkej spotrebiteľskej dôvery tento rast zatiaľ podporujú. K ďalším hlavným faktorom v predpokladanom raste patrí aj pokračujúci pozitívny účinok trhových reforiem a vysoký stupeň integrácie v rámci EÚ spolu s obrodou ekonomiky Západnej Európy. Deficity a iné faktory môžu spomaliť spôsobilosť pristupujúcich krajín vysporiadať sa so skorým prechodom na euro. „Vysoká nezamestnanosť je hrozba i príležitosť,“ vyhlásil Jan Svejnar, ktorý vedie DIEMF a je výkonným riaditeľom Davidsonovho inštitútu. „Existuje významná a nedostatočne využívaná kapacita pracovných síl v celom regióne. To by mohlo byť atraktívne pre FDI, ktorá aj naďalej naberá na sile. Bez zvyšovania FDI by sme stali svedkami pokračujúceho rýchleho rastu závažných prepadov rozpočtového deficitu a prílišného zaťaženia schopnosti krajiny udržiavať sociálne záchranné siete.“

Rastu regiónov sa dostáva podpory čiastočne aj tým, že existuje mimoriadne rozsiahly, avšak hladký prechod pracovníkov zo starých do novovznikajúcich firiem.

„V niektorých prípadoch prešla v týchto krajinách viacej než polovica pracovnej sily na nové pracovné miesta,“ povedal Svejnar. „Tento hladký a úspešný prechod k firmám a pracovným miestam s vyššou produktivitou je mimoriadny úspech a mohol by byť atraktívny pre zahraničné investície.“ Väčšina rastu v Strednej a Východnej Európe sa spája s rýchlym a neúnavným napredovaním v zmysle preberania trhových reforiem. „Úspech mäkšieho experimentu s trhovou reformou má veľký vplyv na ďalšie vznikajúce trhy a stáva sa kľúčovým faktorom pri ďalších odhadoch rastu,“ tvrdí Svejnar.

Ukrajina je na ceste významného rastu a má jeho najvyššiu mieru spomedzi krajín, ktoré DIEMF sleduje. Svejnar poukazuje na to, že tento rast prichádza až po veľkom poklese v 90. rokoch.

DIEMF vydáva štvrťročne Inštitút Wiliama Davidsona pri Michiganskej univerzite. Inštitút má hlboké poznatky o vznikajúcich trhoch, sieť ekonómov a iných expertov na celom svete, pokračuje v základnom výskume a má skúsenosti z pomoci vládam v oblasti vznikajúcich trhov.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

25. 11. 2024

USD 1,050 0,008
CZK 25,295 0,063
GBP 0,835 0,003
HUF 409,780 1,350
CAD 1,465 0,009

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS