Tvorcovia európskej a americkej menovej politiky v pondelok vysielali rozporuplné signály o potrebe upokojenia volatilných devízových kurzov v čase, kedy sa najvyspelejšie krajiny sveta pripravujú na kľúčové stretnutie skupiny G7. Prezident Európskej centrálnej banky (ECB) Jean-Claude Trichet sa vyslovil proti „nadmerným zmenám devízových kurzov“. Podpredseda amerického ministra obchodu Grant Aldonas však povedal, že by sa ministri financií skupiny G7 na svojom stretnutí 6. a 7. februára na Floride mali sústrediť predovšetkým na základné ekonomické témy. Euro za posledné štyri mesiace stúplo oproti doláru o 11 % a opakovane dosiahlo historické maximá. To podnietilo varovné signály medzi politikmi eurozóny, ktorí sa obávajú poškodenia exportu a následne i krehkého ekonomického oživenia v Európe.
Trichet v rozhovore pre španielsky denník ABC znova zdôraznil obavy eurozóny z prudkých pohybov na devízových trhoch. Vzhľadom k šíriacim sa špekuláciám, že pokiaľ euro ďalej posilní, mohla by ECB uvažovať o znížení úrokových sadzieb, centrálna banka poprela, že by Trichet minulý týždeň na túto téma rokoval s ministrami financií eurozóny. Francúzsky minister financií Francis Mer pritom v sobotu na tlačovej konferencii Svetového ekonomického fóra v Davose povedal, že takáto diskusia nastala.
Jeho úrad sa však k tejto veci následne odmietol vyjadriť, keď hovorca ECB v mene Tricheta povedal: „Francúzskemu ministrovi financií sa neporozumelo. Trichet by vám dal rád na vedomie, že sa na tému úrokových sadzieb nediskutovalo.“ Kľúčová úroková sadzba eurozóny je nastavená na úrovni 2 % oproti porovnateľnej sadzbe vo výške 1 % v USA. Banková rada ECB bude rokovať o nastavení sadzieb 5. februára, teda iba deň pred začiatkom stretnutia skupiny G7.