Miera a termín zvýšenia minimálnej mzdy v tomto roku zostala nejasná aj po rokovaniach pracovnej skupiny, zloženej zo zástupcov vlády, odborov a zamestnávateľov. „Pracovná skupina nedospela k dohode a vracia problém späť na rokovanie tripartity,“ povedal pre agentúru SITA hovorca ministerstva práce a sociálnych vecí Martin Danko. Na vytvorení expertného tímu, ktorý posúdi ďalšiu valorizáciu najnižších miezd, sa sociálni partneri dohodli počas rokovania tripartity v októbri minulého roka. Ešte pred týmto rokovaním však rezort práce a sociálnych vecí predložil zamestnávateľom a odborárom materiál, podľa ktorého sa mala minimálna mzda od začiatku tohto roka zvýšiť zo 6 080 Sk na 6 220 Sk.
„Štát nesúhlasil s požiadavkou odborov, ktoré navrhovali, aby sa minimálna mzda upravila na 60 % z priemernej mzdy v hospodárstve,“ povedal Danko. Takáto požiadavka zostáva pre vládu podľa neho naďalej neakceptovateľná, a to pre negatívny dopad na trh práce. Ako dodal, odborári nepredložili „žiadny relevantný materiál, ktorý by podporoval ich argumentáciu“. K záverom rokovaní pracovnej skupiny sa podľa Danka vyjadrí tripartita. „Uvidíme, aký postup príjme,“ dodal.
Minimálna mzda sa po rozhodnutí vlády od októbra 2003 zvýšila z vtedajších 5 570 Sk na 6 080 Sk. Podľa zákona sa minimálna mzda upravuje každoročne k 1. októbru kalendárneho roka. Vypočítava sa ako súčin priemernej mzdy v hospodárstve za predchádzajúci rok a koeficientu, na ktorom sa dohodnú zástupcovia vlády, zamestnávateľov a odborov. Ak sa sociálni partneri na výške tohto koeficientu nedohodnú do konca júla, má právo o úprave najnižších miezd rozhodnúť vláda.