ČLÁNOK




Zhodnocovanie koruny podľa viceguvernéra NBS nezodpovedá vývoju ekonomiky, minister financií to nevidí dramaticky
15. januára 2004

Zhodnocovanie slovenskej koruny podľa viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Ivana Šramka nezodpovedá vývoju ekonomiky a preto nie je pre NBS akceptovateľné.

„Žiadna správa, ktorá by mohla korunu posunúť na silnejšie úrovne, neprišla. Posilnenie nebolo adekvátne vývoju ekonomiky,“ uviedol viceguverner pri svojej návšteve na viedenskej konferencii ekonómov Euromoney. Ďalšie kroky centrálnej banky proti posilňovaniu slovenskej meny odmietol komentovať. „Ak sa bude extrémne dobre vyvíjať ekonomika, tak sa môže adekvátne k tomu dobre vyvíjať aj koruna,“ dodal.

Vývoj domácej meny v uplynulých dňoch je podľa Šramka dôsledkom prílevu krátkodobého špekulatívneho kapitálu. Investori sa pravdepodobne stiahli z Maďarska, kde vidia väčšia riziko. Zostávajú však v stredoeurópskom regióne s istou masou peňazí, ktorú presúvajú na Slovensko. Takýto kapitál, ako upozornil, by však nemal výrazne ovplyvňovať kurz koruny.

Úroveň slovenskej meny centrálna banka v polovici alebo na konci roka neodhaduje. „Treba to hodnotiť v súlade s tým, ako sa bude vyvíjať najmä bežný účet, fiškálny deficit ako aj ostatné veličiny, ktoré ovplyvňujú kurz,“ skonštatoval Šramko.

Slovenská koruna začiatkom tohto roku prelomila svoje nové historické maximum 40,600 SKK/EUR a díleri na slovenskom devízovom trhu predpokladajú, že posilňovanie by malo pokračovať.

Slovenská mena sa dnes opäť dostala na úroveň utorkového historického maxima 40,530/550 SKK/EUR, ku koncu obchodovania však zahraniční hráči začali vyberať svoje zisky, čo jej kurz posunulo opäť vyššie na 40,620/660 SKK/EUR.

Minister financií SR Ivan Mikloš uviedol, že momentálne nie je dôvod na zásadné opatrenia proti posilňovaniu koruny a jej zhodnocovanie nepovažuje za nelogické. NBS podľa neho bude skôr skúmať pri eliminovaní jej posilňovania možnosť úpravy úrokových sadzieb. „Zrejme NBS zváži či vývoj neposkytuje dostatočné argumenty na ďalšie zníženie úrokových sadzieb,“ uviedol Mikloš s tým, že zhodnocovanie domácej meny je výsledkom uskutočnených reforiem a zlepšujúcich sa makroekonomických ukazovateľov slovenskej ekonomiky. Situáciu je ale podľa neho potrebné sledovať, aby zhodnocovanie koruny nepredbehlo rast produktivity práce a konkurencieschopnosti.

Guvernér NBS Marián Jusko dnes k vývoju koruny uviedol iba toľko, že naďalej platia minulotýždňové upozornenia centrálnej banky o jej neodôvodnene rýchlom zhodnocovaní.

Posilnenie mohlo byť podľa dílerov spôsobené aj medializovanými informáciami o údajnom víťazstve Slovenska v boji o novú stredoeurópsku automobilku juhokórejského Hyundai. Ako uviedol díler Tatra banky Roman Farkaš následné oslabenie domácej meny možno sčasti pripísať aj vyhláseniam viceguvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Ivana Šramka, podľa ktorého posilňovanie koruny nezodpovedá vývoju ekonomiky a je pre centrálnu banku neprijateľné. Vývoj domácej meny v uplynulých dňoch je podľa Šramka dôsledkom prílevu krátkodobého špekulatívneho kapitálu.

Podľa Farkaša však stále záujem o korunu pretrváva a domáca mena by mala aj naďalej zhodnocovať. Zníženie jej kurzu môže byť však vplyvom diania na domácej politickej scéne pomalšie. V nasledujúcich dňoch by podľa jeho slov mohla koruna ohroziť úroveň 40,500 SKK/EUR.

Voči americkej mene si slovenská mierne pohoršila na 32,060/100 SKK/USD. Dôvodom je posilnenie dolára voči euru, ktorých vzájomný pomer klesol na úroveň 1,266 USD/EUR. Voči svojej českej menovkyni si dnes slovenská koruna mierne polepšila, keď díleri jej kurz pred koncom obchodovania prepočítali na 1,2459/2474 SKK/CZK.


Tento projekt je podporený z Európskeho sociálneho fondu

KURZY

23. 12. 2024

USD 1,039 0,000
CZK 25,165 0,044
GBP 0,830 0,000
HUF 414,700 0,520
CAD 1,498 0,003

SPOLUPRÁCA




SSDS

SAF

ReFIS