Záujemcovia o privatizáciu 66-% balíka akcií Slovenských elektrární (SE) zatiaľ nemali námietky proti tomu, že českej spoločnosti ČEZ ako jednému zo záujemcov o majoritný balík elektrární bude radiť audítorská spoločnosť Deloitte & Touche (D&T), ktorá zároveň spolupracuje aj so samotnými Slovenskými elektrárňami.
Ako TASR uviedol Peter Mitka zo spoločnosti PricewaterhouseCoopers (PWC), ktorá je privatizačným poradcom vlády SR pri predaji SE, v tomto prípade ide o dva rozličné subjekty. Pre ČEZ bude pracovať česká pobočka Deloitte & Touche. Táto renomovaná firma bola aj poradcom českej vlády pre privatizácii samotnej ČEZ. Na druhej strane slovenská pobočka Deloitte vykonáva audit v SE a tiež vypracovala štúdie o uviaznutých nákladoch v SE a o dostavbe rozostavaných blokov Mochoviec.
„Písomne sme požiadali Deloitte & Touche o striktné oddelenie personálnych tímov a informácií tak, aby nedošlo k ich úniku,“ uviedol Mitka k prípadnému konfliktu záujmov. PWC, ktorá rešpektovala vlastné rozhodnutie ČEZ pri výbere poradcu, takisto intenzívne rokovala s touto spoločnosťou o možnom konflikte záujmov. „Samotná ČEZ si uvedomuje a je poučená, že v prípade takéhoto stretu môže čeliť sankciám z našej strany,“ konštatoval Mitka. Ako dodal, ČEZ musí vykonať určité opatrenia nad bežný rámec, ako by musela urobiť pri inom poradcovi.
V rámci privatizácie SE má podľa zdrojov TASR záujem o celé elektrárne ruská spoločnosť RAO UESR a český ČEZ. Nemecký E.ON, americký AES a britský International Power chcú z elektrární iba nejadrové zdroje. Vylúčený však nie je ani vznik privatizačných konzorcií.
V decembri 2003 Koaličná rada rozhodla, že na privatizáciu bude určených až 66 % akcií SE v nominálnej hodnote viac ako 25,2 miliardy Sk. Ako už v minulosti avizoval sám minister hospodárstva SR Pavol Rusko, jedným z dôležitých výberových kritérií bude schopnosť kupujúceho dobudovať 3. a 4. blok jadrovej elektrárne v Mochovciach.